Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Chladničky Whirlpool

Klimatická třída

Tento údaj není jen jednou z položek důležitých pro výpočet energetické třídy, ale především údajem o rozsahu vnějších teplot, pro které je chladící zařízení určené. Při zachování těchto teplot výrobce ručí za správnou funkci přístroje.
Klimatická třída stanovuje omezení spodní i horní teplotou. Jestliže jsou v technické specifikaci přístroje uvedeny třídy dvě a více, znamená to, že je určen pro celý rozsah uvedených klimatických tříd. Například pokud je uveden rozsah klimatických tříd SN-N-ST může přístroj pracovat při teplotách 10 - 38°C.

Překročení horní teploty může způsobit snížení účinnosti chlazení jednak díky omezenému ochlazování srážníku (chladiče), ale také způsobí vyšší prostup tepla do chladícího prostoru. Čím vyšší je rozdíl teplot vně a uvnitř chladničky, tím je nutná lepší tepelná izolace pláště chladničky. Proto mohou mít chladničky s vyšší možnou okolní teplotou také silnější vrstvu izolace.
Mohlo by se zdát, že není třeba omezovat minimální vnější teplotu. Při příliš nízké vnější teplotě se však může stát ze zhoustne olej, který je náplní motorkompresoru a ztíží se tak jeho start a zvýší tlaky v chladícím okruhu, což může vést k poruchám.

Další problém může nastat při příliš nízké vnější teplotě u dvoudveřových chladniček, případně jednokompresorových jednookruhových kombinací, které jsou řízeny termostatem chladničky. Výkon chladícího a mrazícího výparníku je nastaven tak, aby doba potřebná ke zchlazení obou prostorů na potřebnou teplotu byla zhruba stejná. Tak se pokryjí ztráty, které způsobuje prostup tepla izolací při teplotách, daných klimatickou třídou. Pokud ale vystavíte přístroj příliš nízké vnější teplotě, dojde k tomu, že teplotní rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou chladničky bude zanedbatelný, zatímco u mrazničky stále podstatný. Teplota v chladničce tedy nebude růst, proto termostat neuvede do činnosti chladící okruh. Naproti tomu teplota v mrazničce se bude dále blížit teplotě okolí a potraviny se rozmrazí.


TřídaNázev třídyRozsah okolních teplot
SNSubnormální10 - 32 °C
NNormální16 - 32 °C
STSubtropická18 - 38 °C
TTropická18 - 43 °CMiloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Whirlpool


Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.