Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Myčka nemusí být vidět

Dnes už každý ví, že myčka nádobí uspoří nejen čas a ruce hospodyněk, ale také energii a vodu. Proto se stala součástí našich domácností i ve vestavném provedení, které může mít několik podob. Rozhodnout se můžete pro myčku plně integrovanou, s viditelným panelem nebo podstavnou. Skrytá, tedy plně integrovaná myčka má dvířka zcela překryta panelem v designu linky a celé ovládání je integrováno do hrany dvířek, takže je přístupné po jejich otevření. To ale neznamená žádná omezení v šířce poskytovaných programů, komfortu obsluhy nebo technickém vybavení.
Myčka s viditelným ovládacím panelem má také značnou část dvířek pokrytou materiálem v designu linky. Obě tyto provedení jsou dodávány bez vnějšího bočního oplechování, na rozdíl od myčky podstavné, která spíše patří do sortimentu volně stojících spotřebičů, ale je u ní možnost sejmout horní desku a umístit ji pod pracovní desku kuchyňské linky. Důležité je správné vedení přívodu i odpadu vody přesně podle montážních nákresů. Špatně odtékající odpad myčky, případně skřípnutá odpadní či přívodní hadice mohou znamenat značné problémy. Pouze ve vestavném provedení existují i myčky připomínající větší zásuvku, do které se nádobí naskládá. vestavná dvoudveřová chladnička Fagor

Uchovávání potravin

V kuchyni stále potřebujeme chlazené i mrazené potraviny, proto existuje široká škála vestavných chladniček, mrazniček a kombinací. Kromě podstavného provedení, o kterém jsme mluvili u myček, se vestavné chladící zařízení vždy skrývá ve speciálně upravených skříňkách. Dvířka skříněk jsou ve většině případů s dvířky přístrojů spojená speciálním posuvným kováním.
Protože chladící technika je poměrně náročná na odvod tepla, je důležitý způsob jejího zabudování a zejména dodržení rozměrů průduchů pro odtah teplého vzduchu. Pokud by byl odvod tepla nedostatečný, snižuje se účinnost chlazení, zvyšuje spotřeba energie a přehřívání přístroje může vést i k závadě. Výhodou vestavěného chlazení je, stejně jako u ostatních přístrojů, zatlumení zvuků uvnitř skříňky.
Podle mého názoru je umístění chladničky v kuchyni důležité pro zjednodušení práce. Umístění pod deskou kuchyňské linky nutí k ohýbání a neumožňuje rychlý přehled a manipulaci s potravinami, proto bych toto umístění volil jako krajní řešení i v případě, že potřebujete jen malou chladničku. U mrazničky platí sice totéž, ale protože ji nevyužíváme tak často, je toto umístění přijatelné.

Nejmodernějším vybavením kuchyní jsou vinotéky i ve vestavném provedení. Souvisí to se zvyšující se oblibou kvalitních vín, které jsou choulostivé na skladovací podmínky. Ty však mají prosklená dvířka, protože slouží také částečně k předvedení vinného archívu hostům bez nutnosti otevření a změny teploty uvnitř. Malé vinotéky mohou být také vestavnou součástí nábytku obývacího pokoje, kde mohou nahradit bar.

Pračky a sušičky

Další vestavné výrobky se v dnešní kuchyni vyskytují málokdy. Vestavná pračka je variantou, kterou považuji jen za krajní řešení nedostatku prostoru jinde a příliš ji nedoporučuji, zejména z důvodů vibrací při odstřeďování, které v kuchyni působí velmi rušivě. Sušička je o něco přijatelnější, protože nevibruje, ale i tak jde o řešení okrajové.

Kávovary, dávkovače vody a ostatní

S rostoucí oblibou domácích kávovarů pro výrobu espressa, roste také nabídka vestavných poloautomatických i automatických kávovarů. Jejich výhodou je uvolnění pracovní desky kuchyňské linky. dávkovač vody, kávovar, trouba a televizor ve vestavém provedení - ElectroluxNemusíte mít obavu z nutnosti přívodu vody, ta se plní do vyjmutelného zásobníku, odkud se čerpá zpravidla přes kvalitní filtr.
Naopak dávkovač vody napojení na vodovodní řád potřebuje. Pod tímto označením se může skrývat kompletní úpravna vody pro vaši kuchyni. Vodu přefiltruje, zbaví ji choroboplodných zárodků pomocí UV záření, ohřeje, ochladí, případně nasytí CO2 a podle vašeho přání napustí do připravené nádoby.
Posledním zmíněným vestavným spotřebičem by mohl být kuchyňský robot, ale rodina vestavných spotřebičů se stále rozrůstá. Například o ohřívací zásuvku a televizor.

Několik rad na závěr

  • Nejvhodnějším časem, kdy začít přemýšlet o vestavěných spotřebičích je plánování rekonstrukce kuchyně, kuchyňského jádra, výměna linky nebo jiný větší zásah do kuchyňského interiéru.
  • Vybrat si můžete nejlépe u odborných prodejců, kteří zřizují speciální oddělení svých obchodů, kde vám vyškolení prodavači s výběrem pomohou.
  • Zabudování přístrojů tlumí pronikání hluku, proto se bude zejména myčka nádobí jevit jako méně hlučná.
  • U varné desky je možnost podstatně ušetřit provozní náklady koupí indukčního provedení.
  • Z hlediska bezpečnosti je indukční varná deska jednoznačný vítěz.
  • Máte-li malé děti, ověřte si při koupi pečící trouby jaké dosahuje maximální teploty dvířek. Můžete tak zabránit úrazu.
  • Při zabudovávání jakéhokoli spotřebiče dbejte na dodržení montážního návodu. Zejména u mrazniček a chladniček je podstatné dodržení velikosti větracích průduchů. Raději je udělejte větší.
  • Zabudované typy myček nádobí se budou jevit jako méně hlučné.
  • Sledujte parametr hluku při nákupu digestoře. Zejména v obytných kuchyních je nízká hlučnost důležitá.
  • Máte-li možnost využít pro digestoř odtahu vzduchu mimo místnost, ušetříte za uhlíkové filtry.


Magazín Inspirace Euronics - 3 / 2008
Pro magazín Inspirace EURONICS č.3 / 2008
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: De-Dietrich, Electrolux, Fagor, Siemens, Zanussi


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.