Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Způsoby filtrace u vysavačů a jejich vlastnosti

Super jemné HEPA filtry pro vysavače i čističky vzduchu

Určitě se při výběru vysavače setkáte s názvem HEPA filtr a to ve spojení s nejjemnější filtrací. Tyto filtry byly původně vyvinuty pro vojenské účely.Hepa a uhlíkový filtr před vstupem do motoru vysavače Siemens
Zkratka HEPA znamená High Efficiency Particulate Air filter, tedy česky vysoce výkonný aerosolový filtr. Tyto filtry zachycují částice větší než 0,3 µm. Je tedy vysoce účinný i při odstraňování roztočů, pylů a dalších alergenů. Proto se využívají pro filtraci vzduchu v laboratořích, nemocnicích, elektronickém i farmaceutickém průmyslu, jaderných zařízeních nebo ve speciálních tzv. čistých prostorech.
Další výbornou vlastností některých HEPA filtrů je to, že se dají prát pod tekoucí vodou a jejich použití je tedy navíc úsporné.
Kromě vysavačů a čističek vzduchu se s HEPA filtry můžete setkat i ve vojenské a zdravotnické technice, průmyslu a vzduchotechnice.
U vysavačů je tento typ filtrů použit pro filtraci výstupního vzduchu a před vstupem do motorové jednotky, kde jsou často doplněny také uhlíkovým filtrem pro odstarnění pachů. Při vysávání není tedy úkolem HEPA filtrů zadržovat nečistoty, ale využívají se jako dočišťující filtry jak při filtraci s papírovým, cyklónovým i vodním filtrem.

Za označením těchto filtrů se můžete setkat ještě s písmenem H a čísly od 10 do 15. Toto označení vyjadřuje jejich účinnost podle mezinárodní klasifikace pro vzduchové filtry. Ve vysavačích se nejčastěji využívají filtry HEPA H12 a H13. V těchto podmínkách zachytí filtr HEPA H12 99,5% a HEPA H13 až 99,95% částic větších než 0,3µm.
Zcela výjimečně se ve vysavačích objevují také filtry typu ULPA, které jsou ještě účinnější a podle technických údajů zachytí až 99,999 % nečistot větších než 0,1µm. Takto dokonalá filtrace se používá spíše u špičkových koncových filtrů pro čistá prostředí nevyšších tříd, proto ji u vysavačů považuji za přehnanou a její aplikaci za příliš technicky náročnou.

Jak velké jsou nečistoty?

Při vysávání je nutné zadržet kromě velkých nečistot také roztoče, pyl a podobné částice, které se vyskytují v kobercích, sedačkách i na plovoucí podlaze a škodí zejména alergikům. Proto vás určitě zajímá, jestli je filtr ve vašem vysavači zachytí. To záleží pochopitelně na velikosti alergenů a propustnosti filtru vysavače.
Moderní vysavače s HEPA filtry zachytí spolehlivě nečistoty větší než 0,3 µm.

Velikosti nejrůznějších nečistot zjistíte v následující tabulce:

Velikosti drobných nečistot
nečistoty viditelné okem10 a více µm
lidský vlas20 až 150 µm
pyl ze stromů10 až 100 µm
roztoči0,5 až 100 µm
pyl z rostlin0,1 až 10 µm
prach1 až 50 µm
bakterie0,3 až 35 µm
plísně1 až 15 µm
cigaretový kouř0,01 až 1 µm
viry0,01 až 0,3 µm
aerosol0,5 až 5 µm
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Siemens


Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.