Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Vážení v praxi

Robot Krups - váženíRobot Krups - vážení


Před vážením je třeba vynulovat displej. K vynulování a zapnutí vážení dojde asi 5 vteřin po stisku tlačítka. Zhruba stejnou dobu trvá ustálení údaje na displeji při vážení.
Vážit můžete, pokud robot nepracuje, jak v univerzální nádobě, tak i v nádobě mixéru. I když v návodě není tato možnost uvedena, vyzkoušel jsem vážit také na "misce" tvořené prohlubní na horní straně výklopného ramene. Pokud sem umístíte nějakou nádobku a vynulujete váhu, můžete zde navážit přidávané potraviny dříve, než je vložíte do některé z pracovních nádob.
Jakou přesnost vážení má robot, jsem v dokumentaci nenašel. Podle toho, co jsem vyzkoušel odhaduji na přesnost 10 až 15g, což je pro účely vaření dostačující. Indikace na displeji je po pěti gramech, tedy jako poslední číslo se zobrazuje nula nebo pět.

Zkouška síly - hnětení

Protože 1200W, kterými disponuje robot Krups KA 9027 je síla výjimečná, zkusil jsem hnětení nedočkavě jako první. Použil jsem 1 kg mouky, což v konečném výsledku dalo asi 2 kg těsta na buchty. Vážil jsem každou přísadu zvlášť přímo v robotu, takže práce byla opravdu jednoduchá a rychlá. Možnost nastavení času ani jeho měření jsem přitom nevyužil zejména proto, že jsem musel udělat v průběhu hnětení také fotografie. Hnětení, pro které jsem vyzkoušel stupeň 2, 3 i 4 probíhalo rychle a dokonale. Výsledkem bylo dobře propracované těsto, ze kterého jsem upekl chutné buchty s tvarohem a rozinkami.

Robot Krups - vsypané potraviny Robot Krups - průběh hnětení Robot Krups - uhnětené těsto

Míchání je jednoduché

Zamíchat tvarohovou náplň do buchet je triviální úkol a nemohl dopadnout jinak než dobře. Proto jsem si připravil test s palačinkovým těstem, který jsem ztížil tím, že jsem ingredience nasypal od mléka. Než jsem udělal pár fotografií, mléko se vpilo do mouky a vytvořilo hrudky. I přesto, že by bylo vhodnější použití šlehací metly, použil jsem metlu míchací, kterou návod také připouští. Po prvních dvou minutách bylo těsto již téměř homogenní, avšak s malými hrudkami. Po dalších dvou minutách bylo těsto na palačinky připravené.
Tady musím vyzdvihnout ještě zdánlivou drobnost, kterou je speciální velkoplošná stěrka ve tvaru obvodu univerzální nádoby. Díky ní se po míchání podařilo lehce a téměř beze zbytku využít všechnu tvarohovou náplň do buchet. Několika pohyby jsem setřel vše ze stěn i dna nádoby. Užitečná věcička.

Robot Krups - materiál na náplň bucet Robot Krups - stěrka funguje báječně Robot Krups - buchty


Test minimálního zpracovatelného množství

Po testu s tuhým těstem na buchty není pochyb o tom, že robot Krups 9027 zvládne v pohodě úkoly vyžadující značnou sílu, kterou dodává motor s příkonem 1200W. Často je však důležité zpracovat také malé množství potravin, například když potřebujete udělat tatarskou omáčku.
Pro tento test je důležité správné seřízení metel, které jsem udělal již dříve. Nachystal jsem tři žloutky za kterých jsem chtěl ušlehat majonézu. Použil jsem šlehací metlu. Nejprve jsem vložil do univerzální nádoby jeden žloutek. Krátce po začátku šlehání (rychlost 12) jsem věděl, že test již ukázal výsledek. Jediný žloutek se začal vyšlehávat a tak jsem mohl začít přikapávat olej. Majonéza se začala tvořit, což znamená, že tento robot umí zpracovávat minimální množství potravin naprosto perfektně. Pochopitelně jsem udělal majonézu ze všech tří připravených žloutků a z té tatarskou omáčku.
Nakonec jsem si položil otázku, co přispívá k tomu, že si robot velmi dobře poradil s tak těžkým úkolem? Pro zpracování malého množství potravin je důležité, aby se co nejvíce potraviny dostalo do kontaktu s nářadím robotu. V tomto případě se výrobci podařilo dokonale sladit tvar univerzální nádoby a šlehací metly, která díky důmyslnému tvaru s volným středem umožňuje, aby se její relativně velká plocha pohybovala těsně nad povrchem univerzální nádoby.

Robot Krups - tvar šlehací metly Robot Krups - zpracování jednoho žloutku Robot Krups - majonéza


Bomba nejen vitamínová - mixér

Pro vyzkoušení mixéru jsem se rozhodl udělat nápoj z nahrubo oloupaného červeného grepu, jahod a zázvoru. Byl jsem zvědav zejména na to, jak si mixér poradí s oplodím grepu a zázvorem, který je poměrně tvrdý. Nasazení mixovací nádoby na náhon vyžaduje o malinko více síly než bych očekával, ale je jistota, že nádoba je správně usazena. Oloupal jsem tři grepy, zázvor, očistil jahody a vše jsem postupně naházel vkládacím otvorem do mixéru zapnutého na stupeň 12. Přidal jsem ještě trochu cukru a vody, aby nápoj byl tekutější a sladší. Musím konstatovat, že i s tímto úkolem si robot poradil skvěle. Dokonce i zázvor byl do nápoje zapracován beze zbytků a hrudek. Během chvilky byl výsledkem hustý a chutný nápoj plný vitamínů. K rychlému mixování přispívá tvar nádoby, který není hladký, ale jeho stěny tvoří čtyři žebra, která nedovolí kusům potravin točit se po obvodu mixovací nádoby. Dobrý nápad.

Robot Krups - mixérRobot Krups - mixér

Mlýnek na maso

K testu jsem dostal i mlýnek na maso, který je dokoupitelným příslušenstvím, ale i tak vás jistě bude zajímat jak funguje. Složení mlýnku je velmi jednoduché a všechny díly do sebe v pohodě zapadnou. Pro jeho testování jsem zvolil výrobu mletého řízku se sýrem. V mlýnku jsem pomlel všechny ingredience - maso, cibuli, česnek, sýr a nakonec na vyčištění mlýnku i rohlík. Použil jsem rychlosti 12. Maso bylo nutné nakrájet na proužky, aby prošlo vkládacím otvorem. Vkládací otvor je užší než šachta, proto nemůže dojít k jejímu ucpání. Vše bylo umleto bez sebemenších problémů.
Směs jsem okořenil a zamíchal pomocí hnětacího háku. Řízky se povedly. Škoda, že nemůžete ochutnat. Součásti mlýnku kromě nože, vřetene, matice a kotoučů lze umývat v myčce nádobí, ale i běžným způsobem se umývají lehce, protože všechna místa uvnitř jsou dobře přístupná. Součástí příslušenství je také nástavec na plnění jitrnic a klobásků, což potěší zejména chovatele užitkových zvířat.

Robot Krups - mlýnek na maso rozložený Robot Krups - mlýnek na maso připravený k montáži Robot Krups - mletí masa


Stupně vítězů

Silný motor zaručuje zvládnutí i hustých těst, mletí masa i dalších silových výkonů a současně poskytuje dostatečnou výkonovou rezervu, která umožňuje předpokládat jeho dlouhý a bezporuchový chod. Z toho vyplývá také jistota výrobce, se kterou na motor poskytuje záruku 10 let.
Výhodou jsou jistě také vynikající výsledky při zpracování malých množství potravin a mixování.
Jednoduché ovládání, funkce umožněné vestavěnou elektronikou a vážení potravin podstatným způsobem zvyšují komfort obsluhy oproti konkurenčním výrobkům. Jediným drobným šrámem na kráse je chybka v návodu, která ale není podstatná, neovlivňuje nijak kvalitu jeho užívání a jistě bude brzy opravena.

Na závěr nemám jinou možnost, než robot Krups 9027 pochválit. Mnou "záludně vymyšlené" úkoly zvládl velmi dobře a tak vám jej mohu doporučit.

Důležité údaje:
 • napájecí napětí 230 V
 • příkon 1200W
 • 12 rychlostí + pulsy
 • elektronické řízení
 • integrovaná váha
 • vypnutí pomocí časovače
 • ukazatel času zapnutí
 • univerzální mísa + hnětací hák, šlehací metla, mísič
 • mixér
Dokoupitelné příslušenství:
 • mlýnek na maso
 • mini drtič
 • mini mlýnekMagazín Inspirace Euronics - léto 2007
Pro magazín Inspirace EURONICS  léto 2007
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Miloš Chadt


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.