Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Všudypřítomný závěsný dopravník veze připravené skelety na lakování

Jak vzniká chladnička

Na vstupu do výrobní linky jsou tabule plechu, plastové pláty a elektrické komponenty. Na první části linky speciální stříhací stroj vytvoří rozvinutý obal skříně chladničky a hned následující stroj jej ohýbá, takže poté již můžeme odhadnout jak bude chladnička velká. Při další operaci se plechový obal skříně doplní o části, které nesou ovládací panel a spodní příčku. Dál pokračuje na speciálním dopravníku do lakovací linky. Zde je po odmaštění nastříkán práškovou barvou, která se vzápětí vypaluje.
Podobným postupem vznikají na jiné části linky skelety dvířek.
Druhá linka mezitím zpracovává plastové pláty a lisuje z nich vnitřní stěny chladniček a dvířek. Je to ten plast, který vidíte, když otevřete chladničku. Lisování probíhá tak, že se na speciálním lisu nejprve plastový plát rovnoměrně zahřeje, potom vyfoukne a nakonec vylisuje do konečného tvaru včetně všech výstupků a drážek, které jsou potřebné pro zasouvání polic a dalšího vybavení.
Stejně vzniká vnitřní stěna dvířek. Skelet dvířek doplní pracovníci o plastové horní a spodní lišty, gumové magnetické těsnění a vloží jej do stroje, který provádí vypěnění izolační pěnou. Na druhou stranu se vloží plastová vnitřní stěna dvířek, do které stroj nadávkuje přesné množství tekuté izolační pěny. Ta ve styku se vzduchem nabývá na objemu. Stroj obě části přesně sesadí na sebe a zafixuje je asi na 5 minut. V té době se izolační pěna rozpíná a vyplní tak celý objem prostoru mezi vnitřní stěnou a skeletem. Po vytvrdnutí pěny jsou dvířka hotová a mohou počkat na skříň chladničky, která má před sebou ještě řádný kus cesty.

Vylisované vnitřní stěny chladniček Skelety předních dvířek vjíždějí do lakovací linky Skelety putují z lakovací linky k dalšímu zpracování
Vylisované vnitřní stěny chladniček Skelety předních dvířek vjíždějí do lakovací linky Skelety putují z lakovací linky k dalšímu zpracování

Na plechový obal skříně, který přijíždí po všude přítomném závěsném dopravníku z lakovací linky, již čeká vnitřní stěna, podle které je již jasně patrné, zda bude výsledkem jednodveřová nebo dvoudveřová chladnička, mraznička, či kombinace. Šikovné ruce pracovníku rychle sesazují obě části a chladnička pokračuje na další pracoviště, kde se osazuje výparník chladničky s tou částí trubiček a kapilár, která bude ve výsledné podobě zapěněna izolační hmotou.
Poté následuje kontrola těsnosti této části chladícího okruhu a sestava putuje do stroje, který podobně jako v případě dvířek vstříkne do prostoru mezi skeletem a vnitřní stěnou izolační hmotu a nechá ji vytvrdnout.
Tím je hotov základ skříně, do něhož se na další části linky osadí, v případě, že se vyrábí mraznička nebo kombinace, výparník mrazničky. Na dalších pracovištích se osazují elektrické části jako termostat, sestava svítidla, elektrická kabeláž, relátko motorkompresoru, motorkompresor a panel ovládání.
Připevněním motorkompesoru je chladící okruh osazen kompletně a chladnička může putovat na pracoviště, kde jsou spoje trubiček zaletovány technickým stříbrem a tím hermeticky uzavřeny. Poté je chladící okruh naplněn chladivem. Firma Candy dnes používá výhradně ekologické chladivo R 600, které nepoškozuje ozónovou vrstvu.

Kompletace dvířek před vypěněním Nerezová dvířka připravená k montáži na skelet chladničky Začátek montážní linky
Kompletace dvířek před vypěněním Nerezová dvířka připravená k montáži na skelet chladničky Začátek montážní linky

V tomto okamžiku je na řadě první zkouška, při které je chladnička poprvé zapojena a sledována termokamerou. Tímto způsobem jsou odhaleny případné problémy ve funkci chladícího okruhu, vyplnění termoizolací a další funkční závady. I když vadných výrobku je minimum, kontrola je v této fázi nutná, aby vyřadila vadné kusy ještě před dokončovacími operacemi.
Dokončení mají na starosti pracovnice, které zavěsí dvířka a doplní do výrobku všechny poličky, šuplíčky, sadu průvodních dokladů a další vybavení. Je radost dívat se, jak jim jde práce od ruky.

Nyní na chladničku čeká již jen výstupní kontrola, zabalení a převoz do skladu. Některé kusy jsou předtím vybrány, aby podstoupily testy ve speciální laboratoři, kde jsou detailně proměřovány všechny parametry výrobku. Je zde měřen průběh teplot uvnitř chladničky, úrovně spínání, prováděny klimatické testy a další měření. Sem také putují prototypy nových typů výrobků, aby byly praktiky ověřeny všechny vlastnosti.
Součástí této laboratoře je také akustická komora, která je určena pro přesné měření hlučnosti výrobků. Tato komora je odizolována od všech hluků i vibrací přicházejících zvenčí a její stěny jsou zatlumeny tak, aby neodrážely zvuk. Zde můžete slyšet opravdové ticho. Vlastní měření probíhá tak, že se měřený přístroj postaví k měřící stěně do přesné polohy. Měřící mikrofony jsou nastaveny do takové polohy, aby byla dodržena jejich předepsaná vzdálenost od měřené chladničky. Poté je chladnička zapnuta a je měřena její hlučnost.

Montáž chladiče - kondenzeru Letování spojů chladícího okruhu technickým stříbrem Uskladněné chladničky čekají na cestu do našich domácností
Montáž chladiče - kondenzeru Letování spojů chladícího okruhu technickým stříbrem Uskladněné chladničky čekají na cestu do našich domácností

Na konci naší exkurze jsme si prohlédli skladovací prostory. Je impozantní pohled na množství chladniček, které jsou naskládány v několika řadách nad sebou na obrovské ploše. Zde čekají na kamiony, které je odvezou do obchodní sítě nejen u nás, ale i do celé Evropy.

Magazín Inspirace Euronics - léto 2005
Pro magazín Inspirace EURONICS léto 2005
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Miloš Chadt


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.