Elektronicky řízený tlakový hrnec není úplně běžným doplňkem našich domácností, a proto jsem rád přijal nabídku na jeho testování. Eta 0131 je presentován jako 3 v 1, tedy tlakový hrnec, rýžovar a hrnec pro pomalé vaření.
První dojem
Z krabice jsem vybalil kromě hrnce s vnitřní nádobou a víkem ještě odměrku, a něco mezi velkou plastovou lžící a naběračkou. Přibalen byl i návod a letáček s několika recepty. Návod mne trochu zklamal. Nenašel jsem v něm nákres ovládacího panelu, ani návod jak využít hrnec pro pomalé vaření, kterému neodpovídá ani maximální nastavitelná doba použití 99 minut, která bývá u pomalého vaření delší. Tuto funkci však výrobce presentuje i na letáku s kuchařkou. Naopak je zde popis, jak v hrnci péct dortové korpusy.
Ovládání
Hrnec můžeme používat i bez víka, například když si vzpěníme cibulku jako podklad pro některé jídlo. Přitom stačí zapnout jakoukoli funkci mimo pečení a ohřívání. Bez víka bude hrnec nahřívat na vyšší výkon, při kterém zahřívá potraviny do varu.
Pokud nasadíme víko, přístroj přivede potraviny do varu, zavře ventil a po zvýšení tlaku na programem nastavenou mez začne odpočítávat čas přípravy pokrmu. V tomto případě můžeme využít jeden z deseti přednastavených automatických režimů, při kterém lze využít i odložení začátku vaření, nebo ruční nastavení času přípravy. Pomocí oddělených tlačítek můžeme využít také pečení korpusů a udržování teploty jídla (60-70°C).
Zkušenosti
Jako první jsem připravil zelnou polévku pomocí ručního nastavení času přípravy. Nejprve jsme vařil brambory s nastaveným časem 10 minut a poté 15 minut zelí s uzeným, cibulí, kořením a dalšími přísadami. Zelí za tu dobu perfektně změklo a polévka byla vynikající. Na talíři jsem ji ještě zjemnil kysanou smetanou.
Ovládací panel tlakového hrnce Eta 0131 zajišťuje všechny možnosti nastavení a sledování času do konce přípravy.
Vaření rýže jsem využil pro 30 dkg rýže, kterou jsme propláchl a doplnil 0,5 l vody, cibulí a kořením. Automatický program rýže pracoval bezvadně. Rýže byla uvařená velmi dobře.
Abych vyzkoušel recept z letáku, připravil jsem kuře po provensálsku. Doporučuji recept dodržet s výjimkou množství vody, které bych použil méně. Výsledný pokrm byl chutný, jen měl trochu více omáčky, než jsem považoval za nutné. Recept na korpus dortu podle návodu se podařil rovněž skvěle.
Příklady vaření
potravina
program
čas přípravy
spotřeba
zelňačka 2 kg + 2 l
ruční
10 + 15 min
0,292 kWh
kuře po provensálsku 2,3 kg + 500 ml
drůbež
60 min / uzavřené 42 min
0,464 kWh
rýže 300g + 500 ml
rýže
22 min
0,165 kWh
dort 350 g
pečení
24 min
0,119 kWh
Hodnocení
Až na neexistenci inzerované možnosti pomalého vaření jsem byl s přístrojem velmi spokojen. Doby příprav jsou krátké a jídlo lze připravovat v přístroji,
Na spodní straně víka najdeme tlakový ventil, tlakovou pojistku i pojistku proti otevření víka při tlaku v nádobě.
včetně například smažení cibulky, stejně jako v běžném hrnci. Přednastavené programy poskytují velmi dobré výsledky a dokonce i korpus dortu byl upečen akorát. Díky přímému ohřevu a tlakovému principu vaření vzniká úspora energie, která bude poměrně vysoká. Manipulace s přístrojem je jednoduchá a ovládání intuitivní. Bezpečnost hlídají snímače teploty a tlaku, pozor si musíte dávat jen při ručním vypouštění páry po ukončení ohřevu, kdy je potřeba snížit tlak v hrnci pro otevření víka.
Jedinou slabinou tak zůstává návod k použití, který by si zasloužil přepracování.
Technické údaje
tlakový hrnec Eta 0131
druhy ohřevu:
Tlakový – ruční + 9 programů, pečení, udržování teploty
max.příkon:
900 W
objem:
5 l
rozměry:
36 x 28 x 28 cm
hmotnost:
6,5 kg
cena:
2.990 Kč
Pro časopis Inspirace EURONICS č.2 / 2012 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz