|
Co si musíme ujasnit před nákupem vysavače
Rozhodujícími faktory při nákupu vysavače by pro nás měla být struktura podlahových krytin pro které jej chceme použít, jejich plocha a způsob užívání.
V případě hladkých podlah bez koberců, stačí vysavač o nižším příkonu. Ale proč nemít rezervu? V tomto případě se kloním k názoru, že silnější je lepší, ale nutná a dnes už i samozřejmá, je regulace výkonu. V tomto případě je také nezbytné věnovat pozornost kolečkům a hubicím. Důležité je, aby styčné plochy byly z měkkých materiálů a v příslušenství byly speciální hubice na hladké podlahy.
Pro vysávání koberců dáme přednost vysavači s vyšším výkonem a turbohubicí v příslušenství.
Podle vysávané plochy zvolíme potřebný objem sáčku na prach, který ovlivňuje velikost vysavače. V malém bytě bývá nedostatek úložných prostor, pak je velký vysavač přepychem.
Při velkých plochách koberců nebo při jejich vysoké zátěži je účelné začít uvažovat nejen o velkém vysavači, případně hrncovém, ale také o možnosti mokrého čištění koberců pomocí víceúčelového přístroje. Především v domácnostech s alergiky, dětmi nebo zvířátky je nezbytné klást velký důraz na účinnost filtrace.
Co bychom se měli dočíst v návodech
- Nečistoty velkých rozměrů před vysáváním sebereme. Ucpali bychom jimi sací hadici nebo trubici.
- Nikdy nevysáváme nečistoty o vysokých teplotách. Ve vysavači mohou rychle vznítit nečistoty i papírový sáček.
- Nikdy nevysáváme tekutiny vysavačem, který k tomu není určený
- Ani vysavačem na tekutiny nevysáváme hořlavé nebo nebezpečné tekutiny. Mohlo by dojít k výbuchu nebo požáru.
- Pokud nemá vysavač prostor k tomu určený, vkládáme tyčinky s vůní vedle papírového sáčku na nečistoty.
- Akumulátorové vysavače vkládáme po použití do nabíjecího držáku, šetříme tím kapacitu baterií. Zhruba jednou za čtvrt roku necháme vysavač zcela vybít a znovu jej nabijeme.
- Po použití šamponování nalijeme vždy do nádobky na saponát čistou vodu a vypustíme ji přes trysku. Tím vypláchneme saponát z čerpadla, hadiček a trysek, které potom nezalepí.
Slovníček pojmů:
Příkon - okamžitá spotřeba udávaná ve wattech. Lze z ní odvodit náklady na elektrickou energii. Pokud budeme vysávat hodinu vysavačem s příkonem 1000W, spotřebujeme 1 kWh. Přibližně platí, že čím vyšší má vysavač příkon, tím vyšší je i jeho sací výkon. Tento údaj udávají všichni výrobci.
Sací výkon - udává sací sílu vysavače. Je závislý na příkonu, odporu filtrů a konstrukci agregátu. U výkonných vysavačů se pohybuje okolo 350 až 475W.
Akční rádius - udává jak daleko dosáhne vysavač od elektrické zásuvky. Jde v podstatě o součet délek přívodní šňury, sací hadice a sací trubice.
Parkovací poloha - způsob odstavení vysavače bez demontáže příslušenství, zasunutím výstupku na sací hubici do držáku na těle vysavače. Vysavač se přitom zpravidla vypne.
Dálkové ovládání - je umístěno na rukojeti sací hadice a umožňuje vypnutí, zapnutí a nastavení výkonu bez nutnosti manipulace s ovládacími prvky na těle vysavače.
X násobná filtrace - číslo X udává kolika filtračními vrstvami prochází vysavačem vzduch. Sáček na nečistoty má 2 až 3 vrstvy, před vstupem do motoru 1 až 2 vrstvy a na výstupu vzduchu z vysavače 1 až 3 vrstvy.
Hepa filtr - vysoce účinný filtr z papíru ze skleněných mikrovláken hojně používaný nejen ve zdravotníctví, farmacii, optice nebo elektronice, ale i v moderních vysavačích. Dosahuje filtrace nečistot o velikosti až 0,3mm s účinností 95 až 99,995% Bývá v provedení, které je možno vyprat proudem vody.
Číslo uváděné za názvem udává účinnost filtrace - čím vyšší číslo, tím lepší filtrace (H12 - 99,5%, H13 - 99,95%).
s-bag - lehce uzavíratelný sáček na nečistoty, s účinností filtrace 95%.
T-box - přídavná kazeta s cyklónovým filtrem
Pro magazín Inspirace EURONICS jaro 2005 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz
foto: Rowenta
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|