Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Tefal ActiFry

Lžíce na kilo hranolek

Recenze elektrické pánve Tefal ActiFry

Když jsem před časem viděl materiály o přístroji Tefal ActiFry, označil jsem jej s váháním za fritovací hrnec. Již tehdy jsem slíbil, že se pokusíme tento zajímavý přístroj získat, abych jej pro vás mohl otestovat. Povedlo se a nyní přináším zkušenosti z reálného provozu Tefal ActiFry.

Již po vybalení a prvním seznámení s přístrojem jsem musel přehodnotit zařazení přístroje. Přesnější bude řadit jej mezi elektrické pánve (tak ji nazývá i výrobce v manuálu), označil bych jej jako automatickou elektrickou pánev. Kromě fritování s ní totiž můžete i smažit a vařit jak slaná tak i sladká jídla s malým množstvím tekutin.
K přístroji dostanete čtyřjazyčný návod, jehož česká část je psaná velmi dobrou češtinou. Návod je přesný a srozumitelný, doprovázaný názornými obrázky na delším prvním listu, které jsou tedy vždy dostupné bez listováni. Druhou tiskovinou je mezinárodní seznam autorizovaných servisních organizací, doplněný záručními podmínkami. Jako poslední je přiložena knížka dvaceti receptů na kvalitním papíře s pěknými fotografiemi. Recepty vypadaly tak lákavě, že jsem některé vyzkoušel.

Popis přístroje

Pánev Tefal ActiFry se skládá z několika dílů. Základna skrývá všechny elektricky napájené části, turbínu, topné těleso i pohon lopatky. Jeden rozebíratelný celek tvoří vnitřní nádoba s nepřilnavým povrchem (pánev), sklopnou rukojetí a míchací lopatkou. Ta je otočně připevněna pomocí speciálního zámku ke středu pánve. Když opřete palec o vrchol lopatky a dvěma prsty zdvihnete za páčky šedou část lopatky, zámek se odemkne a oddělíte lopatku od vnitřní nádoby. Nasazení provedete vložením lopatky do středového otvoru a zatlačením na šedé páčky.
V balení je na středu lopatky nasazena ještě odměrná lžíce, kterou ale nesmíte nechat uvnitř, pokud je přístroj v provozu. Oddělit od základny lze také průhlednou část víka. K tomu stačí zatáhnout směrem k sobě za páku na spodní části víka.
Pro zachycování nečistot z proudícího vzduchu slouží filtr umístěný pod nepřilnavou nádobou před vstupem vzduchu do ohřívací komory.
Poslední oddělitelnou části je kryt okolo elektronického minutky, který však odejmete jen v případě, že bude nutné vyměnit baterii napájející minutku. Tento úkon vyžaduje malinký tenký šroubovák a zapáčit přesně v místech uvedených v návodu.

Demontáž míchací lopatkyDemontáž filtru vzduchu
Demontáž míchací lopatkyVzduchový filtr je umístěn pod vnitřní nádobou

Jak funguje

Ovládání složeného přístroje je jednoduché. Jedním ze dvou tlačítek vedle držadla vnitřní pánve uvolníte víko, které se samo odklopí. Zdvižením držadla pánve na doraz jej v této poloze zaaretujete, pro sklopení je třeba posunout uvolňovací západku na držadle.
Princip činnosti Tefal ActiFry
Oběh horkého vzduchu v elektrické pánvi Tefal ActiFry
Na ovládacím panelu je digitální ukazatel času, který slouží jako minutka pouze k akustickému upozornění, že nastavený čas uplynul. Nastavování minutky provedete pomocí pravého tlačítka, k zapnutí a vypnutí přístroje slouží tlačítko levé.
Před prvním použitím je vhodné umýt lopatku, vnitřní pánev a víko.

Po zapnutí začne přístroj prohánět horký vzduch směrovaný dovnitř zadní části pánve, čímž ohřívá přímo potraviny. Vzduch dále proudí vnitřkem pánve a kolem okrajů je hnán do mezery mezi tělem přístroje a vnitřní pánví, kterou také zahřívá.
Z tohoto prostoru je odsáván přes filtr v zadní části do komory kde jej pohání turbína a ohřívá topné těleso. Ohřátý vzduch proudí opět do výstupních otvoru v zadní části víka a odtud do vnitřní pánve.

Zkouším recepty

Jako první jsem se rozhodl vyzkoušet jednoduchý recept z přiložené kuchařky, opečené brambory s bylinkami a kořením.
Brambory opékané s bylinkami a kořením
Brambory opékané s bylinkami a kořením
Použil jsem 500 g malých brambor a jako sušené byliny tymián, oregano a směs provensálského koření. Lze použít prakticky jakékoli bylinky. Důležité je pokrm okořenit ještě před vložením do pánve, protože proud vzduchu by mohl lehké koření odnést a připéct na topné spirály. Nejvhodnější je smíchat koření s olejem nebo jinou tekutinou. Recept najdete na konci článku.
Doporučený čas v receptu je 35 – 40 minut, protože jsem použil méně brambor, nastavil jsem si minutku na 31 minut. Zhruba uprostřed času jsem brambory zkontroloval což zabralo asi půl minuty a vyvětralo část tepla, přesto po 30 minutách byly brambory perfektně upečené. Koření se na ně nabalilo a malinko nespotřebovaného oleje zůstalo spolu s kořením na dně pánve. Výsledek byl chuťově výborný, takže jsem brambory snědl prakticky na posezení. A pak mám hubnout...

Jako druhý recept jsem vyzkoušel kuře na ananasu. Zde jsem hlavně očekával, jak se bude Actifry chovat s cukrem, různými omáčkami a zda se nedostanou přes těsnění vnitřní pánve. Postupoval jsem přesně podle návodu v kuchařce, Nejprve 5 minut připravoval maso, poté přidal ananas a ostatní ingredience včetně 250 ml vody a šťávy z ananasového kompotu. Zhruba za dvacet minut bylo jídlo připravené a chutnalo výborně. Po vytažení vnitřní pánve s jídle jsem důkladně prozkoumal dno přístroje i pánev a nezjistil jsem, že by přes těsnění pronikla jediná kapka omáčky.

Jistě netrpělivě čekáte jak dopadnou hranolky. Proto jsem zvolil obtížnější variantu, zmrazené hranolky. Ty se podle návodu připravují zcela bez tuku,
Kuře na ananasu
Elektrická pánev Tefal ActiFry umí opravdu hranolky s minimem oleje
tedy počítá se zřejmě jen s tukem který byl použit pro předsmažení.
Také u hranolek jsem zkusil dávku půl kila a minutku nastavil na 30 minut. Doporučený čas pro 800 g je 30 až 35 minut. Nebyl jsem si jistý jak moc zkrátit čas proto jsem je kontroloval pohledem přes zavřené víko každých pět minut vyplatilo. Po dvaceti minutách začaly hnědnout okraje. Ochutnáním jsem zjistil, že jsou hotové. Po přesypání na talíř a prosolení nebylo problém je spořádat s tatarskou omáčkou vyrobenou v robotu, který testuji souběžně. I bez kapky oleje byly vynikající. Oleje bylo ve zmrazených hranolkách evidentně dost, což bylo patrné podle drobných zbytků oleje na pánvi po vysypání obsahu.
Pro hranolky z čerstvých brambor jsem použil přiloženou lžíci oleje a výsledek byl stejně dobrý.

Očista dočista

Mytí přístroje je jednoduché. Tělo přístroje do styku s potravinami prakticky nepřijde, pánev se díky nepřilnavému povrchu myje lehce, průhledná část víka je znečištěna minimálně a jediná část, která má složitější tvar je míchací lopatka. Ta vyžaduje trochu pozornosti. Všechny demontovatelné díly lze umývat i v myčce nádobí, tedy dokonale a bez práce.

Hodnocení

Jedná se o užitečný přístroj, který přispívá k příjemnější chuti potravin a chrání přitom naše zdraví. Pravdou je za mi způsobil trochu problém s tím do které skupiny výrobků jej zařadit, protože je tak trochu fritovacím hrncem, horkovzdušnou troubou i elektrickou pánví. Jeho používání je jednoduché díky nápaditým technickým řešením. Jen minutku by mohl nahradit časový spínač, který by sám vypínal přístroj při přípravách některých pokrmů. Vřele doporučuji všem, který chtějí používat méně oleje a vařit zdravěji.

Technické údaje:

 • příkon: 1500 W
 • kapacita. hranolky z jednoho kg brambor (asi 800g)
 • hmotnost: 4 kg
 • rozměry (všh): 21 x 32x 47,5 cmVyzkoušené recepty pro ActiFry

přepsáno z přiložené kuchařky (odměrkou je myšlena lžíce dodávaná s přístrojem)

Opečené brambory s bylinkami a kořenímOpečené brambory s bylinkamia kořením

Ingredience:
 • 800 g malých neoloupaných brambor
 • ½ odměrky směsi sušených bylin
 • ½ odměrky mleté papriky
 • 3 odměrky olivového oleje
 • 2 odměrky hladké mouky
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř, podle chuti
Každý brambor (i se slupkou) rozkrojte na 4 nebo 6 stejných dílů, podle velikosti. Nakrájené brambory důkladně propláchněte a pak je dobře osušte v čisté utěrce.
Nakrájené brambory dejte do velké mísy. Přidejte sušené bylinky, papriku a 2 odměrky oleje a promíchejte, aby se brambory dobře obalily. Přidejte mouku a opět promíchejte.
Dílky brambor dejte do pánve ActiFry a rovnoměrně je pokapejte zbývajícím olejem. Tepelně upravujte 35 – 40 minut, nebo až jsou brambory hotové.
Podle přání můžete ještě dochutit. Brambory podávejte s výběrem omáček.

Kuře na ananasuKuře na ananasu

Ingredience:
 • 600 g kuřecích prsou bez kůže a kosti, nakrájené na nudličky
  (cca 1 x 3 cm)
 • 1 odměrka kukuřičné mouky (použil jsem pšeničnou) plus malé množství na obalení kuřecích nudliček
 • sůl a čerstvě mleté černý pepř, podle chuti
 • 2 odměrky slunečnicového oleje
 • ½ odměrky mletého zázvoru
 • ½ odměrky jemného kari
 • 250 g kompotovaného ananasu (váha okapaného ovoce) v přírodní šťávě
 • 2 odměrky lehké sójové omáčky
 • 250 ml studené vody
 • ½ až 1 odměrka přírodního cukru, podle chuti
 • 2 odměrky šťávy z ananasového kompotu
Ve velké míse lehce obalte kuřecí nudličky směsí kukuřičné mouky soli a pepře. Kuřecí maso dejte do pánve ActiFry a rovnoměrně je pokapejte olejem. Tepelně upravujte 5 minut.
V misce smíchejte mletý zázvor, kari, a kousky ananasu se sójovou omáčkou, pak tuto směs rovnoměrně vlijte do pánve ActiFry a nechte 5 minut marinovat. Přidejte vodu a cukr. V malé misce smíchejte jednu odměrku kukuřičné mouky s ananasovou šťávou až se vytvoří hladká směs. Přidejte do pánve ActiFry.
Tepelně upravujte dalších 10 minut, nebo až je kuřecí maso uvařené a měkké. Podávejte s ochucenou rýží basmati.Magazín Inspirace Euronics - 5 / 2008
Ve zkrácené verzi pro magazín
Inspirace EURONICS č.5 / 2008

Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Tefal, Miloš ChadtGraf ceny produktu TEFAL FZ 7000 poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu TEFAL FZ 700038 poskytuje server Heureka.sk


Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.