Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Myčka nádobí Gorenje

Netrestejte se mytím nádobí

Ještě stále existují rodiny, ve kterých je mytí nádobí považováno za „trest“ a v nichž je běžné vymýšlení různých více či méně spravedlivých systémů střídání členů domácnosti, protože umývat nádobí prostě nikdo nechce. Je to u vás také tak?
To jistě proto, že nemáte myčku nádobí. V následujícím článku si připomeneme co myčky přináší, vysvětlíme některé pojmy a věnovat se budeme také technickým novinkám a jejich přínosům.

Možná vás překvapí, že myčka nádobí je poměrně starý vynález a původně vypadala zcela jinak.
První myčka, kterou předvedla paní Josephine Cochranová roku 1886 byla dřevěná a poháněla se pomocí kliky, tedy ručně. Přesto sklidila na výstavě v Chicagu roku 1893 velký úspěch. U nás se myčky nádobí objevují v době před rokem 1989, ale jejich rozšíření přinesla teprve široká nabídka obchodů v době porevoluční. Bohužel se o myčkách šířila řada nepravdivých zvěstí, které často odradily hospodyňky od jejich nákupu. Myslím, že dnes již nikdo nevěří tomu, že myčka spotřebuje obrovské množství vody a elektrické energie. Pravda ale byla, že starší typy myček si nedokázaly dobře poradit s připáleným nádobím, ale i to již dnes můžeme považovat za nepravdivou informaci.

Pro jednoduchý důkaz úspornosti dnešních myček nádobí stačí sáhnout do technických parametrů na energetickém štítku, kterým jsou přístroje povinně označovány při prodeji. Najdete na nich zařazení do energetické třídy, třídy účinnosti mytí a sušení. Nejúspornější modely základního provedení myjí v pouhých deseti litrech vody, což má pochopitelně přímý vliv na spotřebu energie, která je nejvyšší právě při jejím ohřevu. Čím méně vody ohříváme, tím je nižší spotřeba energie. Spotřeby pod 1 kWh pro jedno mytí jsou dnes již dosažitelné. Pro srovnání mytí nádobí v ruce a v myčce vyšla řada studií, které se shodují na jediném: při mytí v myčce nádobí ve srovnání s ručním mytí ušetříte (až 45%). Když k tomu připočtete pohodlí a ušetřený čas, je jasné, proč jsou myčky tak oblíbenou součástí řady domácností.

Zvolte klasiku, úzkou nebo malou

Řada různých provedení myček je určena pro všechny typy domácností. Základní velikost volně stojící myčky je stejná jaku u pračky (velikost 85 x 60 x 60 cm) a dokáže umýt 12 až 14 sad nádobí. Sadou rozumíme po jednom kuse talířů (hluboký, mělký a dezertní), šálek, podšálek, příbor, lžíci a lžičku. Myčka nádobí GorenjeJen si představte tuto horu nádobí ve dřezu. Tato velikost myčky je vhodná pro početnější rodinu, avšak díky moderním programům pro využití jednoho koše bude vyhovovat i při malém počtu osob.
Takzvaná úzká myčka je vyráběna v šířce 45 cm a jediným jejím omezením je možnost mytí pro 8 až 10 sad nádobí. Zatímco dříve byl tento rozměr myček často omezen i funkčně, dnes můžete využívat všechny technické vymoženosti i u těchto přístrojů.
Oba zmíněné rozměry jsou vyráběny také v provedení pro vestavbu, která více odpovídá moderním trendům pro vybavení kuchyní. Můžete si vybrat, zda vestavný spotřebič v kuchyni zviditelníte pomocí ovládacího panelu, nebo zvolíte provedení plně integrované, které je připraveno na montáž celoplošného předního panelu z totožného materiálu s dvířky kuchyňské linky. V tom případě je ovládání myčky umístěno na hraně dvířek a je přístupné jen po jejich otevření. Provoz pak může být signalizován pomocí promítaného bodu na podlaze před myčkou.
Pouze ve volně stojícím provedení jsou vyráběny stolní myčky, jejichž šířka okolo 55 cm je největším rozměrem, protože ovládací panel této myčky je umístěn na boku. Oba další rozměry se pohybují od 45 do 50 cm. Myčka s náplní 4 až 6 sad nádobí je vhodná pro malý počet osob, případně na chatu či chalupu. I zde došlo k výraznému pokroku v technickém vybavení. Myčky jsou často zařazeny v energetické třídě A a dosahují dobrých výsledků mytí. Zaostává zpravidla sušení, protože ventilátor aktivního sušení se do malé myčky zkrátka nevejde.

Ještě musím vysvětlit pojem podstavná myčka. Jde o volně stojící myčku, která je konstruována tak, aby bylo možno sejmout horní panel a tím dosáhnout výšky přístroje, která umožňuje zasunout jej pod desku kuchyňské linky. Myčka je tak částečně zaintegrována do kuchyňské linky.

Vývoj nechceme zastavit

Elektronika, která je jedním z hlavních nositelů úspor i vyšších výkonů mytí, je dnes již značně rozšířena i v oblasti myček. Již jen velmi malá část myček v dnešním sortimentu obchodů není vybavena řízením běhu programů pomocí mikroprocesoru. Stejně běžně nerazíme na přesné snímání teplot, množství vody, jejího znečištění a dalších veličin. Automatické programy přebírají zcela rozhodování o průběhu procesu mytí. Stačit vložit nádobí a zvolit automatický program. Na základě přesně změřených veličin může elektronika zjišťovat množství vloženého nádobí, míru jeho znečištění i průběžné výsledky mytí a podle toho rozhodovat o dalším průběhu mytí tak, aby výsledky byly perfektní a současně spotřeba energie co nejnižší.
Nejmodernější je výběr programů pomocí velkého elektronického displeje, na kterém jsou zobrazovány nabídky pro jeho volbu i oznámení o průběhu mytí, případně doplnění soli a leštidla, nebo upozornění na závadu. Hojně rozšíření jsou malé informační displeje. Elektronika se stará také o funkci odloženého startu.

K úsporám přispívají také technické změny uvnitř myček. Téměř bez výjimky jsou myčky vybaveny průtokovým ohřívačem namísto dříve běžného topného tělesa. Důvod je zřejmý. Topné těleso, které je viditelné ve starých modelech myček na dně vnitřní vaničky, muselo být poměrně intenzivně ve styku s vodou kterou ohřívalo, což bránilo ve snížení množství vody v oběhu. Výměna velkého topného tělesa za malý, ale výkonný průtokový ohřívač a jeho umístění pod mycí vaničkou snížení vody umožnilo. Díky této poloze je ohřívač stále pod vodou i při podstatném snížení jejího množství.
Trysky na zadní stěně myčky Whirlpool odstraňují nečistoty z hrnců a pekáčů
Trysky na zadní stěně myčky Whirlpool odstraňují nečistoty z hrnců a pekáčů
Ostřikování oběhového filtru pomocí speciální trysky zabraňuje jeho špatné průchodnosti a rychle vrací vodu do tlakového oběhu. Obdobné prostředky jsou využity při odčerpávání vody, aby co nejvíce nečistot bylo doplaveno do odpadu.
V poslední době výrobci začínají umisťovat do spodní části myček speciální trysky pro mytí hodně špinavého a rozměrného nádobí. Nádobí je umisťováno umývanou plochou směrem k zadní stěně, což při mytí pekáče a plechu šetří místo.

Podobně jako u dalších domácích spotřebičů se i u myček prosazuje používání páry. Vzhledem k výborným desinfekčním a čistícím účinkům páry jde o silného pomocníka. Pára však v myčce nepůsobí sama, ale jako doplněk osvědčeného způsobu mytí. Pomáhá změkčovat zaschlé zbytky pokrmů, rozkládat tuky a působí desinfekčně. Proto také umožňuje jemnější mytí tak citlivého nádobí jako je jemné sklo. Díky rozpouštění nečistoto párou je reálné také snížit množství vody i  chemikálií používaných pro mytí. Pára tak šetří životní prostředí i naši kapsu.
Speciální přihrádka na příbory a dlouhé nádobí v myčce Bosch
Speciální přihrádka na příbory a dlouhé nádobí v myčce Bosch
Tím se dostáváme k vybavení mycího prostoru, protože ani zde se vývoj nezastavil. Tři ostřikovací ramena umožňují zapnout mytí jen v jednom koši, i rozšíření možností horního koše. Sem jsou umisťovány speciální přihrádky na příbory, dlouhé kuchyňské nářadí a podobně. Jde o to umývat více různého nádobí. Uložení nádobí pomocí drátěných držáků se rovněž stále zdokonaluje a poslední novinkou jsou držáky z měkkého materiálu určené pro křehké nádobí, které je nejvíce ohroženo tlakem vody. Skleničky v držácích nemají tolik možností se pohnout a případně se rozbít jedna o druhou.
Změna výšky horního koše je již běžná dlouho, stále častěji je proveditelná i bez jeho vysunutí a s nádobím pomocí speciálního mechanismu na bocích koše.
Aktivní sušení, které vhání suchý vzduchu do myčky pomocí ventilátoru bývalo aplikováno u nevyspělejších myček a přispívalo k dosažení třídy A v účinnosti sušení. Dnes je aktivním sušením vybavena většina myček. Pro sušení i úsporu energie je přínosem tepelný výměník. Ten jednak využívá odpadní teplo k předehřevu příchozí vody, ale také slouží ke kondenzaci vlhkosti při sušení.

Přejete si program vybrat, nebo věříte automatu?

O automatických programech jsem již psal o něco výše. Jejich hlavní předností je to, že nemusíte nad ničím přemýšlet. Pokud však chcete mít mytí pod kontrolou, nabízejí myčky řadu programů a funkcí. Zvolit v nich můžete mycí teploty i stupeň znečistění nádobí. Připraveny jsou ale i speciální programy. Rychlé mytí je určeno pro málo znečištěné nádobí, které potřebujete rychle vrátit zpět na stůl například při rodinných oslavách. Mytí probíhá při nižší teplotě vody. Hitem je hygienický program. Ten ohřívá vodu na teplotu 70 – 75°C a udržuje ji po dobu, která stačí pro likvidaci převážné většiny bakterií. Program se hodí na desinfekci nádobí v rodinách s nemocnými lidmi nebo dětmi. Eco program je určen pro mytí při nejnižší spotřebě energie, bez ohledu na čas.
Ovládací panel myčky De Dietrich
 Ovládací panel myčky De Dietrich
Speciální programy pro tablety 3v1, 4v1 a podobné zajišťují přesné dodržení teplot nutných pro správnou funkci tablet. Při těchto programech jsou přesně dodržovány teploty nutné pro správné rozpouštění tablet, bez ohledu na výsledky mytí, což nemusí být nejúspornější varianta. Zde je důležité upozornit, že pokud používáte tablety, je nutné doplňovat do zásobníku sůl i přesto, že je na některých tabletách uvedeno, že ji nahrazují. Pokud totiž v zásobníku nebude dostatečná koncentrace soli, nedojde k regeneraci dekalcifikátoru, který se po nějaké době nenávratně zničí. Při používání tablet nic nepoznáte, protože vodu samy změkčují, ale pokud přejdete zpět na klasické prostředky budou výsledky mytí špatné. Na vině však nebudou prostředky na mytí nádobí, ale zničený dekalcifikátor.
Z funkcí jistě oceníte mytí v jednom koši (např.Multizone), jejíž funkce je zřejmá. Stejně není nutné popisovat funkci odložení začátku mytí, který je zpravidla možné odložit až o 24 hodin, kterou jsou vybaveny modernější přístroje. Technika střídavého mytí ovládá proud vody zvlášť pro každý koš. Tím lze docílit vyššího tlaku vody, mytí s menším množstvím vody i lepších výsledků mytí. Pulsní mytí střídá dva tlaky a tím snižuje hlučnost myčky.
Funkce chránící před vytopením bytů a sousedů nejsou nic nového. Pracují na principu detekce vody ve vaničce umístěné pod myčkou a detekce vody unikající z přívodní hadice. Oba principy se skrývají pod různými názvy: AquaStop, Aqua Safe, Aqua Control, Waterblock, Watersafe, Water stop a podobně. V případě detekce vody zastaví její přívod případně odčerpají vodu z myčky do odpadu.


Magazín Inspirace Euronics - 6 / 2008
Pro magazín
Inspirace EURONICS č.6 / 2008

Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Bosch, De Dietrich, Gorenje, Mora, Whirlpool


Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.