Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Vestavné chlazení - pro a proti

Vestavná dvoudveřová chladnička Fagor Chladničky, mrazících skříně, dvoudveřové chladničky a kombinace můžete pořídit i ve vestavném provedení. Výhodou je perfektní design kuchyně, který nenarušuje žádná jinak barevná plocha a dokonalá integrace techniky, kterou je vaše kuchyně vybavena. Nevýhodou může být užší výběr v nabídce obchodů a vyšší cena.
Nutností je úprava kuchyňské linky, takže přejít na vestavné spotřebiče doporučuji v okamžiku jejího pořízení. Správné zabudování spotřebičů je velmi důležité pro jejich dlouhou životnost a bezporuchový chod. Proto doporučuji svěřit montáž těchto spotřebičů odborníkům a důkladně si přečíst návod k použití, kde najdete i přesné pokyny k jejich zabudování. U chladících zařízení je vždy nutné vytvoření průduchů pro dostatečnou ventilaci prostoru srážníku (černá deska na zadní straně chladničky, za chodu teplá), jehož přehřívání zvyšuje spotřebu elektrické energie, snižuje účinnost chlazení a zkracuje jeho životnost.

Spotřeba a třídy

Rozdělení podle energetických tříd A až G vypovídá o energetické náročnosti srovnatelně velkých a srovnatelně vybavených chladících zařízení. Stanovení energetické třídy závisí nejen na spotřebě energie za den, ale také na velikosti chladícího a mrazícího prostoru, jeho výkonu, klimatické třídě a dalších vlastnostech. Díky tomu, můžeme srovnávat energetickou náročnost i zařízení s různými technickými parametry. Protože je chladící zařízení v neustálém provozu, je jeho spotřeba velmi důležitým údajem z hlediska provozních nákladů, ale také z hlediska ekologie.
Tento fakt si také uvědomují výrobci, kteří dodávají na trh stále úspornější chladničky. Protože chladniček ve třídě A již bylo v obchodech velké množství, schválila Evropská komise v červnu 2003 zavedení nových energetických tříd A+ a A++ u chlazení. Přitom třída A+ znamená až o 25% úspornější chladničku oproti třídě A a třída A++ o více než 25% úspornější.
Dvoudveřová chladnička Whirlpool

Námraza je nepřítel úspor

Zařízení bez automatického odtávání chladničky dnes již v odborných prodejnách nenajdete, přesto je třeba zdůraznit, že jde o princip, který přináší nejen pohodlí, ale také nižší spotřebu energie.
To proto, že led je velmi dobrý tepelný izolant. Vzpomeňte na iglú, která z něj vyrábějí eskymáci. Námraza se na výparnících chladících zařízení chová jako tepelná izolace a tedy zpomaluje prostup chladu. To má za následek delší dobu provozu agregátu pro dosažení vypínací teploty a tedy zvýšení spotřeby elektrické energie.

Automatické odtávání chladničky

U chladničky je princip odtávání jednoduchý. Deskový výparník zabudovaný do zadní stěny chladničky je v každém chladícím cyklu vypnutý tak dlouho, dokud jeho povrch nedosáhne teplotu nad nulou. Tak se na něm vytvořená námraza rozpustí a steče odtokovým kanálkem do misky na kompresoru, odkud se odpaří do místnosti. Protože teplota uvnitř chladničky se pohybuje nad nulou, není tento princip složitý.

Automatické odmrazování mrazničky

Vzhledem k tomu, že jeho princip je složitější než u chladničky, není samozřejmým, ale stále častějším vybavením mrazících částí kombinací a mrazniček.
V mrazničce je teplota nižší než -18°C a tedy není možné dosáhnout ohřevu výparníku mrazničky umístěného v prostoru pro potraviny bez zvýšení jejich teploty. Proto se výrobci uchýlili k triku, který spočívá v přemístění výparníku mimo prostor pro potraviny a rozvodu mrazícího vzduchu pomocí nucené ventilace. Tak je možné, podobně jako u chladničky, výparník ohřát na teplotu, která dovolí rozpuštění nahromaděného ledu. Protože se voda sráží vždy v nejchladnějším místě je zajištěno, že se v prostoru pro potraviny námraza nevytvoří. I přesto, že je pro tento systém potřeba více energie při zajištění nuceného oběhu vzduchu, je ve svých důsledcích provoz zařízení s tímto systémem výrazně úspornější. Tyto systémy se nazývají Frost Free, No Frost a podobně, systémy pro rovnoměrné rozložení proudícího vzduchu a tedy i teplot v mrazničce se nazývají Multi-flow.

S nákupem rychle

Určitě víte, že zmrazování i zchlazování je třeba dělat co nejrychleji. Proto je již samozřejmostí vybavení mrazniček a mrazících částí funkcí, která umožňuje urychlit zmrazení určitého množství čerstvé potraviny vložené na vyhrazené místo v mrazícím prostoru. Tyto funkce se mohou nazývat Super Freeze, Supermrazení, Rychlé zmrazení, Frostmatic, atd.
V poslední době se obdobná funkce prosazuje i v chladících částech a chladničkách, protože i čerstvým potravinám prospívá, pokud jsou ochlazeny na skladovací teplotu co nejrychleji. Funkce pro urychlení zchlazení se nazývají Super Cool, Superchlazení, Rychlé zchlazení, Coolmatic, atd. Obě funkce mohou mít manuální nebo automatické vypnutí, podle vybavení příslušného modelu.

Máte rádi zeleninu?

Speciální přihrádka na zeleninu Electrolux Pak jistě víte, že jí nejvíce prospívá uskladnění v teplotách velmi těsně nad nulou. Proto jsou pro její skladování v chladničkách připraveny speciální přihrádky, která často udržují i potřebnou vlhkost. Výrobci k tomuto účelu využívají různé technologie pod názvy Zero n´Fresh, Longfresh, vitaFresh, Chiller Safe Multi Fresh, Double Fresh, atd. Speciálně pro uchovávání zeleniny a masa je určena Nulová zóna, která je samostatným odděleným prostorem.

Variabilita je důležitá

K pohodlnému uskladňování potravin je nutné, aby systém polic byl vysoce variabilní a umožňoval lehké posunutí vybavení do potřebné polohy. Za výhodnější považuji vybavení policemi z tvrzeného skla, protože nehrozí riziko převrhnutí nádob s nerovným nebo malým dnem a pokud se už něco takového stane, nenasypete si potraviny do nižších pater. Police s rámečkem zadrží omezený objem tekutiny na sobě, takže se taková nehoda lépe uklízí.
Výhodné jsou i drátěné police na víno, které ušetří místo ve dveřích. Důležité je také ukládání misek na led v mrazničce. Určitě oceníte speciální přihrádky nad výparníkem, kam kromě ledu můžete uložit třeba krabici s pizzou. Někdy jsou podobné přihrádky integrovány do dveří mrazničky nebo dokonce do hrany mrazící přihrádky.

Elektronika je výhodou

Chladnička vybavená multifunkčním LCD televizorem Electrolux Jistě tušíte, že řada funkcí je umožněna jen díky elektronickému ovládání a přesným elektronickým čidlům. Ale nejen to. Díky elektronice lze regulovat teploty chladničky i mrazničky v rozmezí jednoho stupně, měřit rychlost nárůstu teplot po otevření dvířek a rychle ji kompenzovat, ale také zaznamenávat a hlásit nežádoucí stavy a poruchy. Elektronika je také za moderním komfortním ovládáním a digitálními displeji.

Vyšší ochrana potravin je hit

Proti bakteriím se umí moderní chladničky chránit mnohem dokonaleji. Většina výrobců využívá povlak vnitřního prostoru chladniček speciální vrstvou na bázi stříbra, který ničí bakterie i nepříjemné pachy. Najdete jej například pod názvy Bacteria Safe System, AniBacteria, Deoderizér, Bacteria Stop, Silver Nano, AgION. Dalším způsobem je umístění antibakteriálního filtru do nucené cirkulace vzduchu, kterou jsou chladničky často vybavovány (Anti Bacterial Filtr, No Odour Filter, Filtr Bio, Hygienizer).
U značky Whirlpool se setkáte také s antibakteriální podložkou pod zeleninu a ovoce s názvem FreschMat.

Chladnička má prázdniny

Ale ne tak docela, protože jde o funkci Holiday nebo Prázdniny, kterou využijete, při delším pobytu mimo domov. Udržuje v chladničce teplotu +12°C, což spolehlivě zabrání vzniku plísní a pachů. Prázdnou chladničku není nutné složitě čistit a větrat nebo nechávat o dovolené zapnutou.

Další vývoj

I do budoucna se jistě připravuje řada dalších vylepšení funkcí chladících zařízení, které vám zpříjemní jejich užívání i třeba nakupování. Například se připravuje systém, kterým pomocí čtečky čárového kódu zaevidujete jak nové potraviny, tak i ty které právě došly a chladnička sama nejen sestaví nákupní seznam a případně jej odešle jako objednávku do předvybraného obchodu, ale také ohlídá doby trvanlivosti uskladněných potravin.
Myslím, že se i do budoucna můžeme těšit na další dnes nemyslitelná vylepšení domácího chlazení.


Magazín Inspirace Euronics - léto 2007
Pro magazín Inspirace EURONICS  léto 2007
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Bosch, Electrolux, Fagor, Samsung, Whirlpool


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.