Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Kam kráčí myčky nádobí, aneb elektronika budiž pochválena

Už jste se zamýšleli nad tím jak by měla pracovat ideální myčka nádobí? Určitě bychom všichni chtěli aby myla rychle, s vysokou účinností a spotřebou vody, která by byla ještě nižší než ta, už i tak hodně nízká, dnešní. Podobně důležitým faktorem při výběru myčky bude také její nízká hlučnost. Jak je vidět z posledního vývoje konstruktéři výrobních společností uvažují stejně. Vestavná myčka Siemens s elektronickým ovládáním

Jak na úspory

Určitě energeticky nejnáročnější disciplínou je pro myčku ohřev vody pro mytí, předmytí a poslední oplach nádobí. Zde je možné dosáhnout úspor pomocí snížení množství ohřívané vody. Tomu ale v minulosti bránilo topné těleso, které muselo být při svojí činnosti pokud možno ponořeno pod vodou, aby nedocházelo k jeho přehřívání.
Proto je výborným nápadem přemístění ohřevu pod vanu myčky do takzvaného průtokového ohřívače, který je dnes již standardem. Tím se podařilo snížit hladinu vody tak, že její nejnižší spotřeba na cyklus je u klasické myčky okolo patnácti litrů a úměrně k tomu došlo i ke snížení spotřeby elektrické energie. To má za následek zařazení velké části myček do energetické třídy A.

Elektronika pro úspory

S rozšířením elektronického řízení myček a jeho zdokonalováním se zvyšuje přesnost, s jakou je možné zjišťovat za běhu myčky údaje důležité pro vyhodnocování průběhu mytí a jeho řízení. Přesné řízení teploty vody v myčce umožní, ve spolupráci se stále častějšími senzory sledujícími čistotu vody, řídit cyklus podle míry znečistění nádobí k výborným výsledům mytí, při co nejnižší spotřebě vody a elektrické energie.Myčka Gorenje Stejně tak přesné měření hladiny vody umožní myčce spolu s řízením oběhového čerpadla zjistit kolik nádobí jste do myčky vložili.

Elektronika pro komfort

Také pro jednoduchost nastavení, komfortní ovládání, ale i bezpečnost provozu a proti únikům vody využívají dnes výrobci elektroniku. Stačí spustit automatický program, který sám vyhodnotí množství a stupeň znečistění nádobí a o nic jiného se nemusíte starat. Můžete naprogramovat odložení startu mytí a to i na noční dobu, protože elektronické řízení tlaku čerpadla umí přispět k omezení hlučnosti myčky. Nezastupitelná je role elektroniky při komunikaci myčky s uživatelem. Od řad kontrolek až po velkoplošné elektronické displeje, které komunikují v češtině a informují o všem co se v myčce děje.

Čas běží jako bláznivý...

Výrobci pochopitelně vyvíjejí systémy a programy, které umožňují umývat nádobí rychleji. Příkladem mohou být programy pro rychlé mytí. Těmi výrobci vycházejí vstříc rodinám, které pořádají večírky a oslavy při kterých je nutné umýt velké množství skleniček nebo málo zašpiněných talířků. Dříve pro tyto příležitosti speciální programy neexistovaly.
Mytí silně zašpiněného nádobí si však i dnes vyžádá delší čas. Ten však výrobci zkracují systémy pro zvýšení tlaku vody, která nádobí ostřikuje a modulací tohoto tlaku. Opět za pomoci elektronického řízení. Pulzní mytí je příkladem takového úspěšného systému.

Prostor je důležitý

Velké rodiny nebo lidé a malým prostorem uvítají navyšování množství nádobí, které lze do myčky plnit.
Myčka AEG Původní myčky šířky 60 cm byly určeny pro 12 sad a úzké 45 cm pro 8 sad nádobí. Některé dnešní modely umí při šířce 45 cm umýt 10 nebo dokonce 12 sad nádobí a u šířky 60 cm je zatím hranicí 15 sad nádobí. Stejně důležitá je i variabilita košů na nádobí, ve které se výrobci doslova předhánějí. Koše umožňují nastavení výšky, naklánění a sklápění vybavení tak, aby umožňovaly umýt co nejvíce malých kousků nádobí nebo velkých hrnců.

Bezpečnost především

Asi nikdo z nás netouží vytopit si dům nebo několik pater bytů pod sebou.
Proto je kladen důraz na zabránění úniku vody z myčky i když v praxi k závadám s podobnými následky dochází zřídka. I zde pomáhá elektronika se systémy které detekují únik vody do myčky nebo porušení přívodní hadice a zastaví její přívod, případně odčerpají všechnu vodu z mycí vany do odpadu a zastaví mycí cyklus. Tím se spolehlivě zabrání vzniku škod.


Magazín Inspirace Euronics - zima 2006/2007
Pro magazín nspirace EURONICS  zima 2006/2007
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: AEG - Electrolux, Whirlpool


Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.