Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Zkouška šlehání velmi malého množství potravin

Nejvyšší zpracovatelná množství potravin výrobci zpravidla uvádějí, ale často potřebujete vyrobit například malé množství majonézy nebo sněhu z bílků.
Protože šlehací metla je výškově nastavitelná, provedl jsem nejprve její nastavení tak, že se pohybovala těsně nad povrchem nerezové mísy, přičemž o něj občas mírně zavadila, což je v návodu doporučeno pro šlehání malých množství. Nastavení jde jednoduše provést pomocí klíče, který naleznete v pouzdře na spodku přístroje.

Klíč najdete na spodku přístroje Nastavitelná délka šlehací metly Po přidání druhého žloutku

Žloutky jsem přidával postupně do prázdné nádoby a robot používal na stupeň 4. První žloutek se jen roztáhl po dně nádoby, ale už druhý metla pomalu zpracovávala, proto jsem začal přidávat olej. Majonéza vznikala sice poměrně dlouho, ale přesto považuji možnost vyrobit majonézu už ze dvou žloutků za velký úspěch.
Výrobu sněhu jsem zkusil ze čtyř bílků při rychlosti 4. Bílky velmi rychle zvětšily svůj objem a za 4 minuty byl hotový tak tuhý sníh, že se dal spolehlivě vykrajovat lžící.
Poslední z běžných činností, které jsem vyzkoušel byla výroba šlehačky z běžně prodávaného množství 215 gramů, což je asi 250 ml, při rychlosti 4. I zde vše proběhlo hladce podle očekávání a výsledkem byla tuhá šlehačka. Také šlehačku jsem nechal úmyslně zpracovávat o něco déle než bylo nutné, takže začala tvořit hrudky a myslím, že by nebyl problém "utlouct" z ní i máslo.

Hotová tatarská omáčka Připraveno pro šlehání sněhu Hotový sníh

Při šlehání si robot MUM 8100 počíná dobře, jen při minimálních množstvích je pochopitelně doba přípravy znatelně delší. Vyplývá to z toho, že malá množství se zpracovávají jen špičkou šlehací metly. K možnosti zpracovávat malá množství potravin, přispívá i uprostřed vypouklý tvar nerezové mísy, který nutí tekutiny zůstávat v pracovním poli šlehací metly.

Míchání

Prostě zamíchat třeba těsto na bramborák nebo palačinky není těžký úkol, a tak jsem použil takový postup, aby se situace trochu ztížila. Všechny ingredience na palačinkové těsto jsem najednou nasypal do mléka. Než jsem si udělal pár fotografií, mléko se řádně zapilo do mouky, takže udělá hrudky. Byl jsem zvědav, jak si s tím robot poradí. Použil jsem rychlost 3.
Pochopitelně se hned v první minutě těsto rozmíchalo a vznikly hrudky, které byly částečně nabalené na nerezovou mísu. Zastavil jsem tedy robot a stěrkou setřel nalepené hrudky mouky ze stěny mísy. Poté jsem robot opět zapnul na rychlost 3. Trvalo to asi 5 minut, ale i s hrudkami si robot poradil skvěle. Výsledkem bylo hladké řídké těsto a výborné palačinky.
Ingredience Ješte jsou tam hrudky Palačinky se šlehačkou a jahodami

Mytí příslušenství

Podle návodu lze všechno kovové příslušenství mýt v myčce nádobí. Já jsem však používal jen nerezovou mísu, metly a hák, které jsou součástí této sady. Po míchání palačinek jsem zkusil umýt mísu tak, že jsem nechalUmyje se sám nasazenou míchací metlu, doplnil vodu do poloviny mísy a pustil robot na stupeň 4. Po chvíli byla mísa i metla zbavena nejhorší nečistoty. Dokončení mytí a opláchnutí je záležitostí několika vteřin.
Vnitřní povrch mísy je broušený, takže jej stačí vytřít utěrkou, ale leštěný venkovní povrch dá poměrně dost práce, aby na něm nebyly vidět otisky prstů. Také zajišťovací tlačítko, víčko horního náhonu a otočný volič rychlostí má lesklý nerezový povrch, takže pokud jste alergičtí na otisky prstů, bude třeba je po každém použití přeleštit.

Silný, výkonný a trvalý

Robot Bosch MUM 8100 je dodáván jako základ sady, určené pro dokupování přípojného nářadí podle různých potřeb každé domácnosti. V obchodech již je, případně v dohledné době bude, široká škála dokoupitelného příslušenství. Například mixér skleněný i z umělé hmoty, multimixér se srpovým nožem a struhadly, lis na citrusy, mlýnek na maso s tvarovačem na vytlačování těsta, lisem na ovoce, nástavce na výrobu lazaní a špaget mlýnek na obilí, struhadlo na oříšky, průběžný krouhač a další doplňky.
Robot MUM 8100 Nevýhodou je na první pohled vysoká cena s nutností dokoupení dalšího příslušenství, která je ale vyvážena vysokým výkonem a masivní konstrukcí robotu s převahou kovových dílů, která dává předpoklady pro jeho dlouhou životnost.
Vzhledem k vysokému výkonu i objemu zpracovávaných výrobků je tento robot vhodný pro početnější domácnosti, kde bude jeho využití vysoké a troufám si tvrdit, že si poradí i poloprofesionálním provozem. Přesto jej výrobce deklaruje jen pro provoz v domácnostech.
Pokud tedy máte početnou domácnost, hodně a rádi pečete nebo zpracováváte ovoce a zeleninu ze zahrádky, potřebujete přitom opravdu výkonného pomocníka, kterým robot Bosch MUM 8100 opravdu je.

Ještě silnější model

Aby byly informace úplné, musím se zmínit také o silnějším bráškovi tohoto přístroje, který se dostává na trh současně s ním. Jde o MUM 8200, který se liší ještě vyšším výkonem - 1400W a plastovým mixérem v dodávaném příslušenství.


Magazín Inspirace Euronics - podzim 2006
Pro magazín Inspirace EURONICS  podzim 2006
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Bosch, Miloš Chadt


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.