Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Mikrovlnná trouba

Přístroj, který se v posledních letech trvale zabydlel v našich kuchyních. Přináší rychlost vaření, úspory energií a pohodlí. Je jedním z nejoblíbenějších pomocníků v našich domácnostech.
Mikrovlnná trouba Whirlpool Už jste se zkusili zamyslet proč?

Náhodný vynález a jeho osud

Když zde prohlásím, že mikrovlnná trouba je vynález starý již 60 let, bude o tom řada z vás pochybovat, ale věřte, že je to tak. Oč však byla její cesta do našich domácností složitější, o to rychleji se jí podařilo nalézt v krátkém čase velké množství příznivců.
Cestu k objevu mikrovlnné trouby otevřel vývoj moderního magnetronu, který byl vyvinut v roce 1940 týmem britských vědců jako zdroj mikrovlnné energie vojenských radarů, používaných dodnes pro lokalizaci letadel ve vzdušném prostoru. Díky němu si mohl těsně po 2. světové válce Percy Daron Spencer při svých výzkumech radiolokátorů všimnout, že se tabulka čokolády rozpustí, pokud ji vystaví mikrovlnnému záření. Když si tento jev vyzkoušel i s dalšími pokrmy, byl princip mikrovlnné trouby na světě. Ještě roku 1946 byla mikrovlnná trouba patentována a o rok později se začala vyrábět.
První mikrovlnná trouba se však ani zdaleka nepodobala těm, které máme dnes v kuchyni. Velikostí připomínala spíše chladničku a vážila 340 kg. Navíc bylo nutné magnetron chladit vodou, což si vyžádalo napojení na vodovod. Proto si mikrovlnnou troubu tehdy kupilo jen několik restaurací ...
Novou příležitost dostala mikrovlnná trouba až po zdokonalení magnetronu, který je nyní chlazený vzduchem. Také díky tomu se podařilo zmenšit její rozměry a v osmdesátých létech zdomácněla nejprve v amerických kuchyních a posléze i v západní Evropě. K nám se dostaly první kusy těsně před pádem starého režimu, kdy se prodávaly především na burzách. Teprve po revoluci se mikrovlnné trouby rozšířily i u nás.

Užitečný pomocník

V dnešní době, kdy nám zbývá stále méně volného času a každá volná chvilka strávená odpočinkem či jinými příjemnými činnostmi je více než vzácná, se stává mikrovlnná trouba přístrojem, bez kterého si přípravu jídel již nedokážeme představit.Mikrovlnná trouba Electrolux Mikrovlnná trouba nám totiž šetří nejen čas při vlastním vaření, ale tím, že vaření zjednodušuje, šetří také množství použitého nádobí a další čas, který bychom strávili jeho mytím. Pokud budeme zvažovat spotřebu elektrické energie, jsou úspory mikrovlnné trouby značné. Kladné body získává mikrovlnná trouba v oblasti zdravé výživy. Příprava jídel a zejména vaření zeleniny se zde vyznačuje minimální ztrátou vitamínů, minerálních látek a bílkovin. I spotřeba tuků je při tomto způsobu přípravy pokrmů nižší.
Osobně si cením také komfortu, který mikrovlnná trouba poskytuje. Sama ohlídá nastavený čas, využití přednastavených programů umožňuje pohodlné nastavení a díky rovnoměrnému ohřevu není nutné pokrmy často míchat. Stačí jen vložit jídlo, zapnout a můžete se věnovat jiné činnosti, než mikrovlnná trouba oznámí, že je hotovo.

Co je uvnitř ?

Jednou z nejdůležitějších částí mikrovlnné trouby je možná překvapivě také skříň, která se skládá z vnějšího a vnitřního pláště, jehož prostor je využíván pro ohřev potravin. Mezi těmito plášti se nachází magnetron, který vyrábí mikrovlnné elektromagnetické záření, vysokonapěťový transformátor pro napájení magnetronu a elektromechanické nebo elektronické spínače pro nastavení času a intenzity ohřevu.

Ohřev bez tepla - jak to funguje

Srdcem mikrovlnné trouby je magnetron, který vyrábí takzvané mikrovlnné elektromagnetické záření o frekvenci 2,45 Ghz. Když spočítáme vlnovou délku vyjde asi 12,24 cm, což je důležitý údaj využívaný při konstrukci těchto zařízení. Odvozuje se z něj například rozměr vnitřního prostoru mikrovlnné trouby.
Je obecně známé, že látka je tím, teplejší čím rychleji se pohybují její molekuly. Sousední molekuly různých látek do sebe narážejí a tak nutí k pohybu další molekuly a tak se teplo přenáší - látky se ohřívají.
kuře Mikrovlnná energie rozkmitává v pokrmech molekuly vody, tuků a cukrů, které tvoří hlavní složky naší potravy a tím ji zahřívá. Rychlost mikrovlnného ohřevu tedy závisí na složení pokrmů. Mikrovlny pronikají do hloubky potravin, proto je tento způsob ohřevu velmi rychlý. Protože elektromagnetická energie neprochází kovy, ale odráží se od nich, je mikrovlnná energie bezpečně uzavřená v ohřívacím prostoru. Určitě vás právě napadlo, jak je to s dvířky, když jimi vidíme dovnitř. Kovová fólie v okénku dvířek má tak malé otvory, že se od ní mikrovlnné záření také spolehlivě odrazí.

Pro svoji činnost potřebuje magnetron elektrickou energii o vysokém napětí a příkonu okolo 1000W. To zajišťuje v klasických mikrovlnných troubách vysokonapěťový transformátor, který je poměrně velký a tvoří značnou část váhy přístroje. Protože pro činnost magnetronu je nutný stejnosměrný proud, je do obvodu zařazena také vysokonapěťová dioda a kondenzátor. Mikrovlnná energie, kterou vyrobil magnetron putuje vlnovodem do vnitřního prostoru s potravinami.
Nastavení výkonu, které volíme zpravidla v procentech je prováděno tak, že je v pravidelných časových intervalech zapínána a vypínána činnost magnetronu. Poměr času vypnutí a zapnutí je vždy volen tak, aby odpovídal nastavenému výkonu v procentech. Pro dobrou činnost magnetronu je zajistit jeho účinné chlazení. Proto je v blízkosti magnetronu montován ventilátor, který odvádí teplo mimo skříň mikrovlnné trouby.


Magazín Inspirace Euronics - jaro 2006
Pro magazín Inspirace EURONICS jaro 2006
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Electrolux, Whirlpool


Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.