Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Mraveniště aneb skládání větších celků

Montáž dvířek Jakmile jsou díly nasmaltovány, chopí se jich dělníci na montážních pracovištích. Montáž dvířek začíná lepením předního a zadního skla na přední a zadní díl dvířek pomocí speciálního lepidla na bázi silikonu.
Na dalším pracovišti se dvířka vybaví otevíracím mechanizmem s pružinami, madlem a zkompletují se.

Výroba varné desky spočívá v nasazení plotýnek na přípravek, nasunutí smaltovaného skeletu a montáže držáků. Spolu s deskou se skládá ovládací panel, který je současně elektricky propojován.

Na vedlejším pracovišti jsme se zastavili podívat se na výrobu vysoce moderních vestavných sklokeramických desek.
Zde se sklokeramická plocha lepí do rámečku speciálními lepidly a pomocí držáků se montují jak topná hnízda, tak i ovládací elektronika s optickými ovládacími senzory řízená mikroprocesorem.

Plynová varná deska je vyráběna na dalších pracovištích, kde začíná vznikat z plechu, trubek a hliníkových trubiček, které jsou lisovány a ohýbány do různých tvarů. Z nich se potom skládá celá plynová deska, která Sporák na montážní linceje ihned natlakována a pečlivě kontrolována na speciálních měřících přístrojích na únik plynu. Současně pracovníci seřídí výkon a takzvanou polohu sporo, tedy nejmenší možný plamínek.

Kolotoč kolem finální montáže

Takto předpřipravené celky se sejdou na finální montážní lince, kde dělníci složí nejprve spodní část, která se skládá především z trouby, bočnic a předního dílu. Poté se již výrobek posunuje po lince, kde je na každém pracovišti přidáván další díl. Elektroinstalace s topnými tělesy, horní deska s ovládacím panelem, dvířka a všechny další komponenty, jejichž výrobu jsme viděli, zde najdou svoje definitivní místo.
Poté je prozkoušena jak elektrická tak i plynová část a na posledních pracovištích je pečlivě zabalen. Tím končí výroba a hotový sporák může putovat k některému zákazníkovi u nás nebo v zahraničí.

Kam putují

Na posledních pracovištích je sporák pečlivě zabalen Mora vyváží dvě třetiny své produkce a když zvážíme, že jen sporáků se zde vyrobí zhruba 30 000 kusů měsíčně, je to úctyhodný výkon a přínos pro ekonomiku našeho státu.
Cílem výrobků je dlouhá řada zemí Evropy, Rusko, USA, Kanada nebo Tunis.

Také na našem trhu zaujímá značka Mora přední pozice. V počtu prodaných sporáků je jednoznačně první, stejně jako v počtu prodaných odsavačů par a ve vestavné varné technice na druhém místě.
Po prohlídce výroby a výrobních technologií musím říci, že si toto místo opravdu zaslouží kvalitním a řemeslně dokonalým zpracování svých výrobku, které jsou právem oblíbeny nejen v českých domácnostech.



Magazín Inspirace Euronics - Podzim 2005
Pro magazín Inspirace EURONICS podzim 2005
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Mora, Miloš Chadt


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.