Když 4.října 1957 vypustila SSSR první umělou družici Sputnik 1, byl to začátek éry kosmických letů pro celé lidstvo. Sputnik 1 vydržel na oběžné dráze necelé 4 měsíce, ale dodnes je synonymem nového směru vývoje. Jako vzor si jej vzala značka Fagor při vývoji nového designu mikrovlnných trub. Na model SPOUT 28UV se podíváme blíže v testu.
První pohled
Spoutnik opravdu mikrovlnnou troubu, tak jak ji známe, nepřipomíná. Horní část ve tvaru poloukoule se otevírá směrem nahoru na zadním pantu. Spodní část je nápadná vystouplým ovládacím panelem s displejem a čtyřmi tlačítky. Páka na otevírání horní části je umístěna pod displejem zezadu, ale není třeba ji hledat protože je po celé hraně ovládacího panelu. Jen není zepředu téměř vidět.
Po otevření je spodní část prakticky rovná, takže se zjednodušuje vkládání nádob s jídlem. Talíř sahá až těsně k okraji spodního rámu, takže při jeho vyjímáni je nutné zatlačit na jeho okraj a tím zdvihnout jeho druhou stranu. Pod talířem najdeme téměř klasický unašeč, který jím otáčí a podpůrná kolečka. Zde také najdeme tři řady LED diod, které vytvářejí barevné osvětlení vnitřního prostoru. Červené světlo uvidíme, když přístroj pracuje, modré po dokončení. Další bílé LED osvětlení je zabudováno v horní části.
Ovládání
Zajímavé je již první zapojení, kdy se ozve místo tradičního pískání melodie, kterou lze vypnout. Nastavit lze čas, který ale, jak je z podivných důvodů u mikrovlnných trub zvykem, musíme po výpadku napětí nastavit znovu.
Tlačítkem start/stop lze přístroj spustit s max. výkonem na 30 s.
Na výběr máme ze 4 způsobů ohřevu: ohřev, prudký var, mírný var a rozmrazování. Každý způsob je indikován na displeji symbolem.
Pohled pod talíř ukazuje pohonný systém, ale i 3x 4 LED osvětlení
U rozmrazování poté zadáme hmotnost, u ostatních lze změnit přednastavený čas. Ten jde změnit kdykoli v průběhu vaření pomocí tlačítek + a -.
Provoz
Protože je mikrovlnná trouba bez grilu a dalších přídavných zařízení, je určena jen k ohřívání, rozmrazování a vaření, což jsou činnosti které potřebujeme nejčastěji.
Při vaření se jeví výkonnější, než by se dalo z příkonu usuzovat. To je způsobeno kulatým tvarem varného prostoru, který odráží mikrovlny do svého středu, tedy na jídlo. Tím se zkracuje dráha mikrovlnného záření. Podle známe poučky: „intenzita záření se snižuje se čtvercem vzdálenosti“ je pak kratší dráha důvodem účinnějšího ohřevu.
Pokusil jsem se srovnat účinky ohřevu na 100% výkonu s pokusem, který jsem dělal na jiné mikrovlnce s výkonem 800W. Ohříval jsem 0,5l vody 16°C teplé po dobu 30 sekund. Voda se ohřála na 23°C, což je téměř stejně jako u trouby s výkonem o 100W vyšším (rozdíl 1°C).
Hodnocení
Spoutnik představuje odvážný designový koncept, který má kromě futuristického designu i technické výhody. I když není možné jednoduchým způsobem prokázat vyšší účinnost mikrovlnného záření díky zkrácení jeho dráhy, myslím že tomuto argumentu můžeme věřit. Jednodušší manipulace s potravinami díky odklopení víka a tedy i jednodušší údržba vnitřního prostoru mikrovlnky je také přímým důsledkem nové konstrukce.
Nevýhodou je pochopitelně absence přídavných zařízení, na které jsme zvyklí, grilu a horkovzdušného ohřevu, ale jde v této konstrukci o první vlaštovku, tedy vlastně sputník.
Technické údaje
Mikrovlnná trouba Fagor SPOUT 28UV
Průměr talíře:
28 cm
Výkon mikrovln:
700 W
Rozměry (všh):
323 x 368 x 429 mm
Cena:
3.990 Kč
Pro časopis Inspirace EURONICS č.4 / 2012 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz