|
Sušičky prádla - chválené i opomíjené
Za časů našich babiček by nikoho ani nenapadlo sušit prádlo jinak než venku na sluníčku nebo i na mraze. Ještě si pamatuji jak si moje babička libovala, že je prádlo pěkně provoněné a čerstvé a starala se kde usuší prádlo, když venku pršelo. Kde jsou ty časy? Dnes již můžeme považovat tento způsob sušení prádla za přepych, který si mohou dovolit jen lidé v dobře oplocených rodinných domcích na vesnici. Na městských dvorcích může být výsledkem sušení na sluníčku zaprášené prádlo, pokud se ovšem ty cennější kousky v nestřeženém okamžiku neztratí. Sušení na balkónech paneláků pak může přinést prádlo polité vodou skapávající z právě zalitých květináčů někde v horním patře nebo ozdobené dírou od chytře odhozeného nedopalku cigarety. A co dělat když prší? Proto je ve většině domácností ještě i dnes běžné sušení prádla na šňůrách natažených v koupelně a na sušácích v ložnici či obýváku. Naštěstí však existují sušičky prádla.
Kdy je sušička nenahraditelná
Určitě každý z nás zažil situaci kdy zjistil, že by potřeboval právě ten kus oblečení, který se povaluje v koši na špinavé prádlo. Vyprat jej je otázkou zhruba hodiny, ale sušení může být daleko pomalejší. Se sušičkou zvládnete mít prádlo připravené k nošení přibližně za další hodinu.
Druhou takovou situací může být nedostatek prostoru pro sušení, například v malém bytě. Taková situace se pak často řeší pomocí prádelní šňůry, která je natažená ve všech částech malého bytu a pochopitelně neuvěřitelně zavazí. Pak je sušička nejen pomocníkem pro rychlejší usušení prádla, ale také zdrojem domácí pohody.
Napadlo vás, že sušíte venku pečlivě vyprané prádlo pro své děti a před domem kvete bříza nebo další zdroj alergenů? Pro alergiky je v takové situaci nezbytné sušit tak, aby se prádlo nedostalo do prostředí s alergeny a na to je sušička ideální.
Mýty a pověry
Asi nejčastějším argumentem používaným zarytými odpůrci sušiček je mačkání prádla. Skutečnost je právě opačná. Ke zmačkání prádla dochází tím, že mokré, vlhké nebo teplé prádlo leží na hromadě bez pohybu delší dobu. V sušičce se prádlo stále pohybuje, takže nemůže dojít ani ke zmačkání a dokonce ani k efektu prkna, při kterém je prádlo sice rovné, ale neohebné. Ten naopak vzniká usušením prádla v jedné poloze na šňůře. Ze sušičky je prádlo tedy minimálně pomačkané, lépe se žehlí a působí nadýchaně. K tomu přispívá ochlazovací fáze, která je zařazena na konec programu většiny sušiček a zmírní pomačkání prádla po sušení. Pochopitelně je vhodné, stejně jako z pračky i ze sušičky prádlo po skončení programu co nejdříve vyjmout.
Sušička zabírá další místo a nehodí se proto do malých bytů. Ano, sušička je stejně velká jako pračka, ale je mnohem lehčí a stabilnější, proto se dá bez problému postavit na pračku a spojit s ní pomocí speciálního spojovacího setu v jeden celek. V tomto případě je výhodné mít oba přístroje stejného půdorysu od jednoho výrobce. Některé sušičky lze zavěsit na zeď. Také lze využít takzvanou kompaktní velikost sušičky s menšími rozměry, která ale pojme méně prádla a má zpravidla nižší energetickou třídu. Další možností jak mít sušičku, která nezabírá prostor, je využít sušičku integrovanou do pračky, takzvanou pračku se sušičkou. Zvažte ale, kolik místa zabírá sušení prádla na sušácích a šňůrách.
Prádlo sušené na slunci je zdravější pro malé děti. Právě naopak. Prach a pyly usazené v prádle při sušení venku mohou způsobovat alergie, což při sušení v sušičce nehrozí.
Sušička spotřebovává obrovské množství energie. Ano, sušička spotřebovává pro sušení víc energie než pračka pro praní, ale dnes již existují moderní sušičky nové konstrukce, o kterých si povíme později, které mají výrazně nižší spotřebu než jejich obyčejné družky. Proto je důležité při výběru sušičky sledovat údaj energetické třídy na energetickém štítku, kterým musí být označna každá sušička.
Posledním argumentem je, že se sušení nevyplatí. Zde záleží pochopitelně na úhlu pohledu. Budeme-li zvažovat jen přímé náklady, pak je opravdu sušení na balkóně výhodnější. Položíme-li však na pomyslnou misku vah také čas, který nás může tlačit, rizika znečištění nebo odcizení prádla, práci s věšením a sklízením, hlídání počasí, jednodušší žehlení a nesporně vyšší hygienu sušení prádla v sušičce, vypadá pohled na tento argument zcela odlišně.
Není sušička jako sušička
Dnes se v obchodech můžete setkat se třemi typy sušiček a pračkami se sušičkou, přičemž každý typ má svoje výhody a nevýhody. Ptáte se který z nich je pro vás nejvhodnější? Pochopitelně bude záležet na vašich podmínkách a na tom, které vlastnosti budete preferovat.
Sušička odvětrávací
Sušička která využívá nejjednodušší princip sušení, kdy nabírá vzduch z místnosti, ohřívá jej a žene do bubnu s prádlem. Zde teplý vzduch přijme vodní páry a je následně odváděn plastovou hadicí ven ze sušičky.
Výhodou této sušičky je nesporně její nízká technická náročnost a tedy i cena. Naopak nevýhodou je nutnost vyvedení hadice pro odtah páry mimo místnost. Při špatném odvodu par může vlhkost kondenzovat na stěnách místnosti a zakládat příznivé podmínky pro vznik plísní.
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|