Na testy domácích pekáren se vždy těším, i když při nich vždycky přiberu, protože se neudržím a cpu do sebe ten voňavý čerstvý chleba a moučníky. Tentokrát jsem k testování dostal pekárnu Electrolux EBM 8000, která je zajímavá dvěma nádobami pro pečení. Vyzkouším důkladně obě, uvidíme co umí.
První dojmy
Pekárna je zabalena v poměrně velké krabici, kde je dobře ochráněna před poškozením prakticky jakoukoli dopravou, takže věřím, že přežije i Českou poštu nebo PPL, kde často balíky létají vzduchem. Zabalen je zvlášť přístroj a jeho víko, které je třeba nasadit do pantů. Větší nádoba s pro 1 kg chléb i menší kulatá nádoba pro 270 g pečivo jsou uvnitř ochráněny nepřilnavou vrstvou, takže pečivo by mělo jít dobře vyklopit. Ke každé z nádob je přibalen míchací lopatku a společné příslušenství obsahuje oboustrannou odměrku (lžíce + lžička), hák pro vytahování míchací lopatky z pečiva a odměrku se stupnicí v ml (do 300 ml) a šálcích. Přibalen je pochopitelně i návod k použití, záruční podmínky, 45 stánková mnohojazyčná brožura se třemi recepty pro menší nádobu v patnácti jazycích a arch přelepek na ovládací panel ve dvanácti jazycích. Zřejmě je připraven pro případ, že by někdo neporozuměl originálnímu panelu v angličtině. Každá z těchto písemností obsahuje i českou verzi. V návodu je vždy část v několika jazycích po sobě, což zhoršuje jeho přehlednost. Také bych v návodu přivítal obšírnější popis určení jednotlivých programů a víc doporučených receptů. Podle záručních podmínek je dokladem pro případnou reklamaci prodejní doklad, proto jej pečlivě uschovejte.
Před použitím je třeba obě nádoby i míchací lopatky umýt a lopatky nasadit na hřídele uvnitř nádob.
Zaměnit nejdou, protože každá má jiný průměr hřídele. Lopatka pro velkou nádobu má kloub, který ji sklopí při pohybu v protisměru. Po zamíchání a před posledním vykynutím těsta, se lopatka sklopí, aby byla méně zabořena do chleba a lépe se vytahovala. Zaznamenal jsem také její pohyb na konci cyklu, zřejmě k uvolnění chleba po pečení.
Míchací lopatka v poloze pro míchání
při obrácení směru otáčení se položí a postrčí chléb směrem nahoru
Pekařem snadno a rychle
K ovládání pekárny slouží šest tlačítek, kterými zvolíte jeden ze 16 programů, nastavíte velikost i požadované zhnědnutí pečiva a odložíte čas konce pečení. To funguje tak, že program na displeji zobrazí čas do konce pečení a poté lze tlačítky tento čas prodloužit na potřebnou dobu, která se odpočítává.. Program stojí do doby než se čas na displeji rovná délce pečení. Na displeji se pomocí symbolů zobrazí každá zvolená funkce.
Zakoupil jsem tři směsi pro výrobu chleba, bezlepkového chleba a mazance.
Chléb a mazanec jsem pekl programem 1 a bezlepkový chléb programem 9. Všechny výrobky byly dobře propečené, nenašel jsem v nich známky špatného promíchání ani vykynutí. Chléb i mazanec vydržely tři dny (pak jsem je dojedl). Bezlepkový chléb je chutnější první den.
Vyzkoušel jsem také recepty doporučené na internetu (najdete v závěru článku) a opravdu jsem si pochutnal. Jen 2x se stalo, že chleba měl na sobě v rozích malou skvrnu nerozmíchané mouky. Přičítám to malému množství použitých tekutin, díky kterým bylo těsto příliš husté na to aby dokázalo při hnětení dosáhnout až do rohu nádoby. Při hnětení těsta se ozve zvukový signál, po kterém můžete do nádoby nasypat semínka, oříšky a další ingredience. V menší nádobě jsem zkoušel piškotový moučník rýžový pudink podle návodu a další 4 recepty. S výsledkem jsem byl spokojen jen pudink se špatně vyklápěl, musel jsem jej nabrat na stěrku a na programu 16 jsou výsledky o trochu tmavší než bych si představoval.
Vyplatí se to?
Mít dobrý chleba po ránu je lákavá myšlenka, ale řadu lidí napadne zda takový chléb nestojí výrazně více než v obchodě. Proto jsem sehnal elektroměr a začal měřit a počítat:
Propočítal jsem obyčejný kmínový chleba:
mouka žitná chlebová 20Kč/kg – spotřeba 15 dkg – 3 Kč
mouka pšeničná chlebová 16/kč/kg – spotřeba 15 dkg – 2,4 Kč
mouka hladká 12 Kč/kg – spotřeba 25 dkg – 3,6 Kč
droždí 5 Kč/balíček – spotřeba asi 1 balíčku – 2,50 Kč
koření – odhad 1 Kč
energie zhruba 5 Kč/kWh – spotřeba 0,4 kWh - 2 Kč
celkem za obyčejný chleba – 14,50 Kč/kg - cena kmínového chleba v obchodě 19 Kč/kg
Kupodivu z toho vychází, že se pečení chleba doma dokonce vyplatí. Ceny se pochopitelně mohou lišit podle toho kde nakoupíte, ale výsledná cena se podstatně nezmění. Chléb podle jiných receptů bude dražší, ale to v obchodě také.
Chléb z pekárny Electrolux EBM 8000
Spotřeba energie se v závislosti na zvoleném programu příliš neliší. Naměřil jsem odběry od 0,36 kWh na programu 14 po 0,49 kWh na programu 1 včetně hodinového udržování teploty. Bez udržování teploty odebere nejvyužívanější program 1 0,4 kWh energie.
Údržba
Po každém pečení je nutné odstranit zbytky pečiva zejména z míchací lopatky, kterou je nutné sejmout z hřídelky. Osvědčilo se mi nechat předtím v nádobě napuštěnou vodu, která zbytky pečiva uvolní a pak jde lopatka sejmout lehce. Vnitřek nádob stačí opláchnout vodou nebo omýt měkkou houbičkou. Ostatní části přístroje jak venkovní tak i vnitřní lze čistit vlhkým hadříkem s neabrazivním prostředkem na nádobí.
Hodnocení
Pokud máte rádi čerstvý domácí chléb a rádi si připravíte vlastní podle své chuti, budete spokojeni.
Pekárna funguje spolehlivě, ovládání je jednoduché a rozšíření o další kulatou nádobu (i když malou) užitečné. Za nejslabší místo považuji návod k obsluze, který je málo přehledný a bylo by vhodné jeho rozšíření. Jak jsem spočítal, péct chleby doma je nejen příjemné, ale také se to vyplatí.
Technické parametry
kapacita (celková hmotnost ingrediencí)
500 g, 750 g, 1 kg
kapacita malé nádoby
270 g
počet programů
16
počet stupňů zhnědnutí
3
příkon
680 W
časování
až 12 hodin
rozměry (švh)
385 x 308 x 272 mm
hmotnost
8,7 kg
doporučená maloobchodní cena
3.499 Kč
Recepty:
Převzato z: http://domacipekarny.dama.cz - nejsou určeny přímo pro testovanou pekárnu, ale mohou posloužit jako ověřená inspirace. Já jsem si na těchto výrobcích pochutnal.
Chléb jogurtový
150 ml bílého jogurtu
1 lžíce oleje
200 ml vody
2 lžičky cukru
2,5 lžičky soli
300 g polohrubé mouky
100 g pšeničné chlebové mouky
100 g žitné chlebové mouky
1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí
po zvukovém signálu přidáme po lžičce: sezam, lněné, kmín, dýně, tykev
Moučník v malé nádobě pekárny Electrolux EBM 8000
Chléb kladenský
250 ml vlažné vody
1,5 lžičky soli
2 lžičky drceného kmínu
1 lžička cukru
2 lžíce oleje
200 g hladké mouky
200 g pšeničné celozrnné mouky
20 g solamylu = 1 lžíce
1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí
Nastavení pekárny: Program Základní / stupeň propečení kůrky Střední / velikost Střední
Božský perník od zindule
2 hrnky mléka
1 hrnek oleje - stačí 3/4 hrnku
1 vejce
2 lžíce tmavého kakaa
1 skořicový cukr
1 hrnek cukru
3 hrnky hladké mouky
1 prášek do perníku
1 prášek do pečiva
1 čokoládový pudink v prášku
1 lžíce marmelády
3 lžíce rumu
1 hrnek = 250 ml
Program Dort / Moučník (pečení s práškem do pečiva - těsto nekyne!) pokud nemáme, zvolíme program Rychlý, necháme cca 15 minut umíchat. Pekárnu přerušíme přidržením tlačítka Start/Stop, vytáhneme hnětací metly a nastavíme program Pečení. Po ukončení píchneme špejli, pokud je na ní nalepené těsto, program Pečení zapneme znovu a už hlídáme.
Formu vytáhneme z pekárny a necháme vychladnout, až pak vyklopíme.
Margotková buchta
1/4 l mléka
350 g polohrubé mouky
300 g cukru
2 vejce
10 lžic oleje
2 lžíce rumu
1 a 1/2 prášku do pečiva
pokud máme, můžem najemno nastrouhat 2 jablka nebo kousek cukety, ale povede se i bez toho.
1 nastrouhaná margotka
Nechala jsem to cca 10 minut v pekárně jenom zamíchat. Pak jsem program vypla a pustila jen samostatné pečení. Po hodině byla ještě syrová, tak jsem přidala 20 minut a zkoušela špejlí.
Program na práškové těsto co má moje pekárna je zbytečně dlouhý, těsto moc odpočívá, což si myslím, že těstu s prdopeč nesvědčí. Je to dobrota.
Výborné mazance od ben3
250 ml mléka
1 žloutek
125 g rozpuštěného másla
250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
50 g cukru
2 vanilkové cukry
trochu soli
citrónová kůra
větší 1/2 čerstvého nebo 2,5 lžičky sušeného droždí
po zvukovém signálu přidáme mandle a rozinky
Vykynuté těsto propracujeme nejlépe na silikonovém vále, těsto se nelepí a nemusí se podsypávat, rozdělíme na 2 díly, vytvarujeme bochánky. Dáme na plech s teflonovou nebo silikonovou podložkou, případně pečícím papírem a necháme kynout minimálně 45 minut.
Pak pomašlujeme žloutkem smíchaným s mlékem nebo rumem a pečeme prvních 10 minut při 180°C a dalších 40 minut při 150°C.
Hotové mazance ihned přendáme z plechu na mřížku. Těsto lze použít i na vánočku.
Ve zkrácené verzi vyšlo v magazínu Inspirace EURONICS č.2 / 2010 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz